ΤΡ14ΦΕΒ23 ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΓΛΩΣΣΑ - ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ

Από το ΑΝΘ/ Σ.110 Ορθογραφία και αντιγραφή (το κείμενο είναι διαθέσιμο εδώ)

Ενώ σκεφτόμουν όλα αυτά και διηγιόμουν στον εαυτό μου ωραίες
ιστορίες, είχα ξεχάσει τον έλεγχό μου κι είχα περπατήσει πολύ γρήγορα.
Είχα έναν κόμπο στο λαιμό μου κι είπα στον εαυτό μου πως θ’ άξιζε ίσως
καλύτερα να έφευγα την ίδια ώρα και να ξαναγύριζα μετά από πολλά
χρόνια, αλλά είχε αρχίσει να βραδιάζει και δεν αρέσει καθόλου στη μαμά
να βρίσκομαι έξω απ’ το σπίτι όταν είναι αργά. Λοιπόν μπήκα.

ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

Διαβάστε το παρακάτω κείμενο και ύστερα γράψτε 2-3 παραγράφους  για το θέμα "Πρέπει να υπάρχουν στα σχολεία βαθμοί ή όχι;  Γράψτε τη γνώμη σας". Τι συμβαίνει στο εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας;
Το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας είναι ομολογουμένως αρκετά διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο στον κόσμο. Δεν υπάρχουν διαγωνίσματα και εξετάσεις, εκτός από μία εξέταση στην τελευταία τάξη του λυκείου.  Δεν υπάρχουν βαθμολογίες, συγκρίσεις ή ανταγωνισμός μεταξύ μαθητών και των σχολείων. Ειδικότερα, το βαθμολογικό σύστημα στη Φινλανδία έχει 10 βαθμούς. Ωστόσο, δεν υπάρχουν βαθμοί στα σχολεία μέχρι την τρίτη δημοτικού. Από την τρίτη δημοτικού μέχρι την πρώτη γυμνασίου, οι βαθμοί είναι προφορικοί και ξεκινούν από το «μπορείς και καλύτερα» μέχρι το «τέλεια». Μόνο οι μαθητές γνωρίζουν τους βαθμούς τους. Οι βαθμοί χρησιμοποιούνται για να παρακινήσουν τα παιδιά να μαθαίνουν καλύτερα.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Λύστε στο τετράδιό σας τα παρακάτω προβλήματα:

1. Ο Αντώνης έχει να διαλέξει ανάμεσα σε δυο δουλειές με ίδιο ωράριο, που του αρέσουν και οι δύο το ίδιο: σε κατάστημα με ρούχα και σε κατάστημα με υπολογιστές.  Στο κατάστημα ρούχων του είπαν ότι θα πληρώνεται 3 ευρώ την ώρα, ενώ στο κατάστημα υπολογιστών 30 ευρώ το 8ωρο.  Ποια δουλειά τον συμφέρει περισσότερο;

2. Η πίτσα στην πιτσαρία "Bella Pizza" κοστίζει 8 ευρώ ενώ στην πιτσαρία "Pizza Italia" 20 ευρώ οι 3 πίτσες.  Ποια πιτσαρία είναι πιο φτηνή;