Tango, μια παγκόσμια γλώσσα, μια αγκαλιά

Σχετικά με το έργο

To Tango,είναι μια παγκόσμια γλώσσα, μια αγκαλιά - επικοινωνία, τρόπος ζωής.

Θα αναζητήσουμε μια σύνδεση – διεπιστημονική (μουσική/χορός) και διαπολιτισμική.

Και τα δύο σχολεία είναι αρχάρια στο etwinning, θα βρίσκονται σε συνεχή συνεργασία μετά την έγκριση του έργου και το έργο συνεχώς θα τροποποιείται δημοκρατικά με τη προσθήκη ιδεών των μελών του.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Σχεδιάζουμε να συνεργαστούμε με ευρωπαϊκά σχολεία

- ιδρυτές είναι το Μουσικό Σχολείο  Βόλου (δευτεροβάθμια) στην  Ελλάδα και το Καλλιτεχνικό απογευματινό σχολείο  της Σλοβακίας. (πρωτοβάθμια)

Οι καλλιτέχνες μαθητές/τριες μαθαίνουν μελωδίες tango που θα χορευτούν  από νεαρούς/ές χορευτές/τριες.

Στόχος είναι η δημιουργία ενός κοινού εικονικού TANGO

πραγματοποίηση: σχολική χρονιά 2022-23 / Μάϊος 2023

Χρονοδιάγραμμα:

• -προγραμματισμός δράσεων: Μάιος - Ιούνιος 2022
  • - έναρξη του έργου, συμμετοχή μαθητών Ιούνιος-Οκτώβριος 2022
  • - γνωριμία και δημιουργία λογότυπου Οκτώβριος 2022 – Μάρτιος 2023
  • – υλοποίηση μία φορά την εβδομάδα -όμιλος
  •  ενδιαφέρουσες δραστηριότητες, συζητήσεις , συγγραφή μελωδιών, χορευτικά στοιχεία, ολοκλήρωση παράστασης

Δηλώστε το ενδιαφέρον στέλνοντας προσωπικό μήνυμα στην κ. Αλεξίου ή ζητήστε συνεργασία μέσω τηλεφώνου 6937192004