Ώρα για παιχνίδι!

Έχεις την ευκαιρία να εμπεδώσεις τα όσα έμαθες για την ιστορία του σχολείου μας παίζοντας τα παρακάτω παιχνίδια. Ξεκίνα, λοιπόν!

Κρυπτόλεξο: αγώνας σκυταλοδρομίας. Μπορείς να βρεις τις λέξεις-κλειδιά;

Βάλε τις εικόνες στη σωστή χρονολογική σειρά από το χτες στο σήμερα:

Παρατήρησε τις ομοιότητες και τις διαφορές στις δύο εικόνες και γράψε ένα σχόλιο με τις παρατηρήσεις σου: τι άλλαξε και τι μένει το ίδιο 200 χρόνια μετά;

Χρονολόγιο του Γυμνασίου με Τάξεις Λυκείου Σίφνου

Το σχολείο μας συνεχίζει την παράδοση της ιστορικής Σχολής του Παναγίου Τάφου του Κάστρου, του "Παιδευτηρίου του Αρχιπελάγους", όπως αλλιώς είναι γνωστή. Μεσολάβησαν αρκετά στάδια και περιπέτειες ως το σήμερα.

Το Χρονολόγιο είναι κατατοπιστικό. Έχει βασιστεί στο βιβλίο του κ.Ν.Προμπονά, "Η παιδεία στη Σίφνο", Αθήνα 2009.

Αν θέλετε να ελέγξετε τις γνώσεις που κερδίσατε, δοκιμάστε το παρακάτω παιχνίδι:

Αφού πρώτα μελετήσετε το Χρονολόγιο, στη συνέχεια να συνθέσετε ένα μικρό κείμενο στο οποίο θα αφηγηθείτε τη σύντομη ιστορία του σχολείου μας.

Θυμηθείτε: το κείμενό σας αξίζει να έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας ολοκληρωμένης παραγράφου.

Περιμένω με αγωνία!

Μια πρώτη γεύση από το “Ελληνικό σχολείο ή Σχολαρχείο Σίφνου” (1835-1938)

Ακολουθούν 3 φωτογραφίες των ετών 1901-02, 1906-07 και 1919-20, (από το βιβλίο του κ.Ν.Προμπονά, Η Παιδεία στη Σίφνο, Αθήνα 2009, σελ.173-174).

Παρατηρήστε τις με προσοχή. Αν δυσκολεύεστε να διακρίνετε τις λεπτομέρειες, δείτε τις φωτογραφίες στην έντυπη μορφή του βιβλίου.

Σίγουρα τα σχόλιά σας θα είναι αρκετά, αν συγκρίνετε τους "συμμαθητές" σας εκείνης της εποχής με τους σημερινούς...

Έχετε να κάνετε κάποια ιδιαίτερα σχόλια; Τι σας εντυπωσιάζει περισσότερο;