Simple Past – Listening

Simple Past

ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ

Affirmative /Κατάφαση                    Interrogative /Ερώτηση      Negative/Άρνηση

I cleaned                                             Did I clean                               I didn’t  clean (ομαλό ρήμα)

He saw                                                Did I see                                  I didn’t see (ανώμαλο ρήμα)

ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ:  Αλλαγές στο ρήμα κατά την προσθήκη της κατάληξης -ed

- Τα ρήματα που τελειώνουν σε σύμφωνο + y χάνουν το –y και παίρνουν ied

He studied (αλλά: he playedπριν το y υπάρχει φωνήεν)

- Τα μονοσύλλαβα ρήματα που τελειώνουν σε σύμφωνο και πριν έχουν ένα μόνο φωνήεν, διπλασιάζουν το τελικό σύμφωνο πριν την κατάληξη.

stopstopped (αλλά: peak - peaked : υπάρχουν δύο φωνήεντα πριν το τελικό σύμφωνο)

- Τα ρήματα με περισσότερες από μία συλλαβές, των οποίων όμως η τελευταία συλλαβή τελειώνει σε σύμφωνο και πριν έχει ένα μόνο φωνήεν, διπλασιάζουν το τελικό σύμφωνο.

admit – admitted

ΧΡΗΣΗ

1. Για πράξεις που έγιναν στο παρελθόν και έχουν τελειώσει. Ο χρόνος που έγινε η πράξη αναφέρεται μέσα στην πρόταση, ή έχει αναφερθεί νωρίτερα ή είναι γνωστός. Επίσης μπορεί να ρωτάμε για το πότε έγινε μια πράξη.

We moved to the city five years ago

How long ago did you last see him?

1. Μπορεί να μην αναφέρουμε το πότε έγινε η πράξη, αν δεν υπάρχει περίπτωση να επαναληφθεί αυτή, π.χ επειδή κάποιος έχει πεθάνει.

Shakespeare wrote many plays.

1. Για συνήθεια στο παρελθόν. (Προσοχή: Δεν χρησιμοποιούμε past continuous! – άλλοι τρόποι να εκφράσουμε συνήθεια στο παρελθόν είναι το used to και το would)

When I was a kid, my grandfather and I got up early in the morning and went for long walks. (ΟΧΙ were getting up and were going)

1. Για πράξεις που έγιναν στο παρελθόν η μια μετά τη άλλη. (Στην πραγματικότητα πρόκειται ξανά και την πρώτη χρήση. Είναι όμως μία περίπτωση όπου συνήθως το πότε έγινε η πράξη δεν αναφέρεται στην ίδια πρόταση, αλλά να έχει αναφερθεί σε άλλο σημείο του κειμένου.)

It was Monday again. He woke up, got dressed and left, following the same daily routine.

1. Για πράξεις οι οποίες έγιναν στο παρελθόν, έχουν τελειώσει και οι οποίες είχαν διάρκεια.

Yesterday, we talked on the phone for an hour

ΕΠΙΡΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΡΡΗΜΑΤΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ PAST SIMPLE

Yesterday, two days ago, five years ago κτλ, last week, last month κτλ, on Monday, on Tuesday κτλ, in January, in February κτλ, in 2000, in 1999 κτλ, at 2 o’clock κτλ, just then, just now, when, how long ago

Listening Student's book p.90 Task B