Ξεχωριστοί άνθρωποι: Γιώργος Σεφέρης

Το ιστολόγιο αυτό δημιουργήθηκε για να καταγραφούν πληροφορίες, προβληματισμοί και συζητήσεις σχετικά με το αποτύπωμα που αφήνουν στην πνευματική, κοινωνική και πολιτική ζωή του τόπου μας κάποιοι ξεχωριστοί άνθρωποι.

Ξεκινήσαμε με τον σπουδαίο ποιητή μας, τον Γιώργο Σεφέρη. Αφορμή ήταν τα 50 χρόνια από τον θάνατό του (Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 1971). Ερευνώντας στοιχεία για την ζωή και το έργο του, ακούσαμε τη "φωνή" του ποιητή κι αφουγκραστήκαμε τον απόηχό της στις μέρες μας... Μάθαμε, σκεφτήκαμε, συγκινηθήκαμε κι ανακαλύψαμε πολλά πράγματα που αξίζει να τα μοιραστούμε μαζί σας!

Για την δημιουργία αυτού του ιστολογίου συνεργάστηκαν:

Οι μαθητές-ριες της ΣΤ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Εχιναίων με την δασκάλα τους Μαρία Μπλούνα (στην Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή... και όχι μόνο)