18-05-2020

Καλημέρα, ζουζούνια!! Καλή εβδομάδα!

Σήμερα, όπως είπαμε, θα ξεκινήσουμε να κάνουμε κάποια καινούρια πραγματάκια.

Για όποια απορία ή ερώτηση έχετε θέλω να μου στέλνετε στα σχόλια ή σε μήνυμα και να το συζητάμε!

1. Να σας ενημερώσω ότι καλό είναι να μπαίνετε κάθε μέρα στο blog μας γιατί κάθε μέρα θα σας ανεβάζω κι από κάτι μικρό για να ασχολείστε, ώστε να μην χάνετε την επαφή.

2. Επίσης, εάν σε κάποιες ασκήσεις σας βγάζει ένα μαύρο πλαίσιο, είναι γιατί γίνονται κάποιες εργασίες στην πλατφόρμα και δεν είναι έτοιμη ακόμα, οπότε αφήστε τα και θα τις ανεβάσω κι άλλη μέρα, που θα μπορείτε να τις κάνετε.

Για να μπορέσουμε να καταφέρουμε να κατανοήσετε κάποια καινούρια πράγματα, θα πρέπει να έχουμε ένα σωστό πρόγραμμα και να το ακολουθούμε.

Έτσι, το να ασχολείστε χοντρικά μια ώρα την ημέρα με το σχολείο, δεν  είναι τίποτα μπροστά στις 6 ώρες που κάνουμε στην τάξη κανονικά.

Προσπαθήστε να είστε συνεπείς σε αυτό!

Πάμε λοιπόν!!!

Αφού δείτε αρκετές φορές το παρακάτω βίντεο, για να καταλάβετε την αφαίρεση με κρατούμενο, να κάνετε στο τετράδιό σας τις αφαιρέσεις ΚΑΘΕΤΑ, προσέχοντας να γράφετε σωστά τους αριθμούς τον έναν κάτω από τον άλλον ( Οι Μονάδες κάτω από τις Μονάδες και οι Δεκάδες κάτω από τις Δεκάδες ) :

ΒΙΝΤΕΟ:

ΑΣΚΗΣΕΙΣ:

32 - 19 =

46 - 28 =

53 - 36 =

64 - 48 =

71 - 65 =

86 - 57 =

95 - 79 =

23 - 15 =