Χρησιμότητα ιστολογίων για τους μαθητές

• Τα ιστολόγια αποτελούν πηγές πληροφόρησης και ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητών για τα μαθήματα (ωράριο, εργασίες, πληροφορίες,  προβλήματα, projects....)
  • Οι επισκέπτες μπορούν να αφήνουν σχόλια στα αναρτημένα άρθρα ή και ερωτήματα.
  • Τα μέλη μπορούν να χειρίζονται τα σχόλια.
  • Το ιστολόγιο αποτελεί έναν πιο ευχερή τρόπο για τη διαχείριση των άρθρων. Για παράδειγμα εμφανίζονται σε αντίστροφη χρονολογική σειρά και αυτό βοηθά να διακρίνουμε τα νεότερα από τα παλαιότερα.
  • Αποτελεί ένα κέντρο οργάνωσης και αποθήκευσης υλικού των μαθημάτων όπου ο εκπαιδευτικός διευθετεί το υλικό των μαθημάτων.
  • Ευνοεί τον διάλογο των συμμετεχόντων μέσα από τα σχόλια και τις συζητήσεις.
  • Οι μαθητές αναρτούν ατομικές ή ομαδικές εργασίες και δέχονται σχόλια συμμαθητών και εκπαιδευτικού.
  • Είναι ενδιαφέρουσα δραστηριότητα για τους μαθητές να δημιουργού και να ενημερώνουν τα ιστολόγια καλλιεργώντας τους διάφορες δεξιότητες.
  • Παρουσιάζεται υλικό και εργασίες σε άλλα σχολεία και υπάρχει επικοινωνία και ανταλλαγή σχολίων και πληροφοριών
  • Αποτελεί ένα διαφορετικό κίνητρο για τους μαθητές για την εκπόνηση μιας εργασίας σε σχέση με έναν πιο παραδοσιακό τρόπο αφού οι μαθητές πλέον είναι πιο εξοικειωμένοι με τις νέες τεχνολογίες
  • Αναρτούν πολυμέσα, εκπαιδευτικά παιχνίδια, ενδιαφέρουσες ιστοσελίδες σχετικές με κάποιο θέμα και όλα τα μέλη μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτά και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους
  • Παρέχουν ευκολία στην αναζήτηση πληροφοριών και είναι εύκολο να τα αναζητήσουμε ξανά για μελέτη.

Μερικοί τρόποι με τους οποίους τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη διδασκαλία είναι:
o    Ιστολόγιο αντί για πίνακα ανακοινώσεων.
o    Ιστολόγιο ως μέσο καθοδήγησης με την ανάρτηση οδηγιών.
o    Ιστολόγιο ως μέσο παρότρυνσης για προβληματισμό και διάλογο.
o    Ιστολόγιο ως συνεργατικό εργαλείο.
o    Ιστολόγια ως τόποι δημοσιότητας.

ΠΗΓΗ :  Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Καλώς ήρθατε

Εδώ μπορούμε όλοι μαζί να γράψουμε κάποιο άρθρο να προβάλουμε τη δουλειά μας. Το ιστολόγιο μπορούνε να το δούνε όσοι έχουν τη διεύθυνση.

Επιλέγοντας από τα αριστερά "Άρθρα" - "Προσθήκη νέου" δημιουργούμε ένα νέο άρθρο.

Σας παρακαλώ να μπείτε και να δημιουργήσετε ένα νέο άρθρο σε συνεργασία με άλλα δύο μέλη της ομάδας. Να γράψετε τρόπους αξιοποίησης των ιστολογίων με τους μαθητές.