Χρησιμότητα ιστολογίων για τους μαθητές

• Τα ιστολόγια αποτελούν πηγές πληροφόρησης και ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ εκπαιδευτικού και μαθητών για τα μαθήματα (ωράριο, εργασίες, πληροφορίες,  προβλήματα, projects....)
  • Οι επισκέπτες μπορούν να αφήνουν σχόλια στα αναρτημένα άρθρα ή και ερωτήματα.
  • Τα μέλη μπορούν να χειρίζονται τα σχόλια.
  • Το ιστολόγιο αποτελεί έναν πιο ευχερή τρόπο για τη διαχείριση των άρθρων. Για παράδειγμα εμφανίζονται σε αντίστροφη χρονολογική σειρά και αυτό βοηθά να διακρίνουμε τα νεότερα από τα παλαιότερα.
  • Αποτελεί ένα κέντρο οργάνωσης και αποθήκευσης υλικού των μαθημάτων όπου ο εκπαιδευτικός διευθετεί το υλικό των μαθημάτων.
  • Ευνοεί τον διάλογο των συμμετεχόντων μέσα από τα σχόλια και τις συζητήσεις.
  • Οι μαθητές αναρτούν ατομικές ή ομαδικές εργασίες και δέχονται σχόλια συμμαθητών και εκπαιδευτικού.
  • Είναι ενδιαφέρουσα δραστηριότητα για τους μαθητές να δημιουργού και να ενημερώνουν τα ιστολόγια καλλιεργώντας τους διάφορες δεξιότητες.
  • Παρουσιάζεται υλικό και εργασίες σε άλλα σχολεία και υπάρχει επικοινωνία και ανταλλαγή σχολίων και πληροφοριών
  • Αποτελεί ένα διαφορετικό κίνητρο για τους μαθητές για την εκπόνηση μιας εργασίας σε σχέση με έναν πιο παραδοσιακό τρόπο αφού οι μαθητές πλέον είναι πιο εξοικειωμένοι με τις νέες τεχνολογίες
  • Αναρτούν πολυμέσα, εκπαιδευτικά παιχνίδια, ενδιαφέρουσες ιστοσελίδες σχετικές με κάποιο θέμα και όλα τα μέλη μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτά και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους
  • Παρέχουν ευκολία στην αναζήτηση πληροφοριών και είναι εύκολο να τα αναζητήσουμε ξανά για μελέτη.

Μερικοί τρόποι με τους οποίους τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη διδασκαλία είναι:
o    Ιστολόγιο αντί για πίνακα ανακοινώσεων.
o    Ιστολόγιο ως μέσο καθοδήγησης με την ανάρτηση οδηγιών.
o    Ιστολόγιο ως μέσο παρότρυνσης για προβληματισμό και διάλογο.
o    Ιστολόγιο ως συνεργατικό εργαλείο.
o    Ιστολόγια ως τόποι δημοσιότητας.

ΠΗΓΗ :  Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

One thought on “Χρησιμότητα ιστολογίων για τους μαθητές

• 22 April 2021 at 10:57
    Permalink

Πολύ καλό το άρθρο σου Ευφροσύνη