Συμμετοχή στον 18ο Διαγωνισμό Μαθηματικών

Την Παρασκευή 5 Απριλίου συμμετείχαμε όλη η τάξη στον 18ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών .Συγκεκριμένα,  Στο πλαίσιο του περιοδικού "O μικρός Ευκλείδης", η Ε.Μ.Ε. διοργανώνει τον Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά για μαθητές/τριες Δημοτικού Σχολείου «Παιχνίδι και Μαθηματικά», ο οποίος από το 2007, πρώτη χρονιά διοργάνωσής του τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Κάναμε μια μικρή "προπόνηση",αν και  ξέραμε ότι τα θέματα θα ήταν δύσκολα για τους περισσότερους, ωστόσο σημασία έχει η συμμετοχή, η εμπειρία και η προσπάθεια! Τα γραπτά διορθώθηκαν και στάλθηκαν στη Μαθηματική εταιρεία και όλοι μας πήραμε μια βεβαίωση συμμετοχής, περίφανοι για την προσπάθειά μας!

Τα θέματα και οι λύσεις τους βρίσκονται εδώ

LYSEIS_E_2024_04_05 (1)