Η αρπαγή της Ευρώπης.

Καλημέρα σας παιδιά. Στο σχολείο είχαμε μιλήσει για το πώς πήρε η Ευρώπη το όνομά της, σύμφωνα με έναν αρχαίο ελληνικό μύθο. Σήμερα θα τον ξαναθυμηθούμε και θα κάνουμε κάποιες ασκήσεις βασιζόμενοι σε αυτόν. Πρώτα θα ανοίξουμε το έγγραφο Η ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ και θα το διαβάσουμε πολύ προσεκτικά. Μετά θα απαντήσουμε στις ερωτήσεις του παρακάτω κουίζ πολλαπλών επιλογών: Στη συνέχεια θα κάνουμε την παρακάτω ψηφιακή άσκηση. Η άσκηση έχει τρία στάδια. Αφού ολοκληρώσεις το κάθε στάδιο μπορείς να πατήσεις "Έλεγχος" για να δεις πώς τα πήγες και στη συνέχεια να πας στο επόμενο με τα μπλε βελάκια :

Για τα μαθηματικά έχουμε δύο ψηφιακές ασκήσεις, μία με προσθέσεις: και μία με αφαιρέσεις:

Σήμερα το απόγευμα θα μάθουμε όλοι πώς ακριβώς θα λειτουργήσουν τα σχολεία τον Ιούνιο. Την Τετάρτη στις 6.30μμ θα κάνουμε μια τηλεδιάσκεψη για να συζητήσουμε για το πώς θα προχωρήσουμε μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Θα στείλω και σχετικό e-mail. Να είστε όλοι καλά και να προσέχετε την υγεία σας.