Άγαλμα Μεγάλου Αλεξάνδρου Θεσσαλονίκη | ThessalonikiGuide.gr

Αυτό είναι το άγαλμα του Αλεξάνδρου στην Θεσσαλονίκη. Το άγαλμα του έφιππου μεγάλου Αλεξάνδρου είναι έργο του γλύπτη Ευάγγελου Μουστάκα που εγκαινιάστηκε το 1974.Επέλεξα αυτή την εικόνα διότι πιστεύω ότι η αναπαράσταση του Αλεξάνδρου ανταποκρίνεται στον ηρωϊκό χαρακτήρα του και στο μεγάλο έργο του.

Ενέιντα Λούπο

ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Ανεβάζω μια πολύ κλασική εικόνα του Αλέξανδρου.

Πρόκειται για ένα ψηφιδωτό από την ρωμαϊκή πόλη Πομπηία και χρονολογείται τον 1ο αι. π.Χ. Απέχει δηλαδή περίπου δύο αιώνες από την εποχή που έζησε ο Αλέξανδρος. Την ανεβάζω, όχι μόνο γιατί είναι μία από τις πιο κλασικές εικόνες που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα σχολικά μου βιβλία όταν πήγαινα εγώ σχολείο.

Ολόκληρο το ψηφιδωτό                                        Λεπτομέρεια του Αλέξανδρου