Ραδιοφωνικοί Παραγωγοί Erasmus+ (Από την Οργανωτική Επιτροπή Δράσης της Π.Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδας)

Στελέχη, εκπαιδευτικοί και μαθητές άφησαν για λίγο τη σχολική καθημερινότητά τους και συναντήθηκαν, ραδιοφωνικά αυτή τη φορά, σε PodCasts που διοργανώθηκαν

από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο εορτασμού των Erasmus Days 2023.

Η όλη πρωτοβουλία εμπνεύστηκε από υπαλλήλους της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας που εργάζονται για την υποστήριξη των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας , τιμώντας τη μνήμη του συναδέλφου τους Κώστα Δίπλα ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή και εργαζόταν ως Συντονιστής της Μαθητείας για τις σχολικές μονάδες της Δυτικής Ελλάδας, λάτρης της μουσικής και ραδιοφωνικός παραγωγός στο ραδιόφωνο UP FM του Πανεπιστημίου Πατρών. Έτσι, δημιούργησαν μικρής διάρκειας podcasts κατόπιν ανοιχτής δημόσιας πρόσκλησης προς όλες τις σχολικές μονάδες, η μουσική επένδυση των οποίων είναι από τις ραδιοφωνικές εκπομπές του αγαπητού τους συναδέλφου.

Οι σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στην Πρωτοβουλία αυτή έως τώρα ήταν το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας, το 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, το 2ο ΓΕΛ Αιγίου, το 5ο ΓΕΛ Πατρών, το ΕΠΑΛ Κ. Αχαΐας, το 1ο ΓΕΛ Αγρινίου, το Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων Κοτρώνη, το 1ο Λύκειο Ναυπάκτου και το Γυμνάσιο Βουρνάγου και μέσα από τις συμμετοχές αυτές αναδείχθηκαν σημαντικές εκπαιδευτικές καινοτομίες που συμβαίνουν στις σχολικές μονάδες αναβαθμίζοντας τις αποκτηθείσες δεξιότητες των μαθητών, οι πολλαπλές αλλαγές με θετικό πρόσημο που έχουν συμβεί από τη συμμετοχή τους στο Erasmus+ σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς ενώ μοιράζονται επίσης τους τρόπους με τους οποίους κατάφεραν να εμπλακούν στο Erasmus+ ή και να το υλοποιήσουν επιτυχώς.

Τέλος, αναδείχθηκαν πτυχές της δουλειάς της ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας ως προς την εκπαιδευτική καινοτομία και την ανοιχτή προσφορά επιμορφωτικών ευκαιριών συμπεριληπτικής εκπαίδευσης STEAM οι οποίες διασφαλίζουν

τον μη αποκλεισμό μαθητών με Ήπιες Αναπηρίες από υψηλής ποιότητας STEAM εκπαίδευσης για όλους.

Τις εκπομπές θα βρείτε στον παραπάνω σύνδεσμο!

Καλή Ακρόαση

Πηγή:

Ραδιοφωνικοί Παραγωγοί Erasmus+…για λίγο!!