Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

Τον Οκτώβριο του 1980 η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ καθιέρωσε την 16η Οκτωβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής με κύριο στόχο τον περιορισμό της πείνας στον πλανήτη.

Στη σημερινή εποχή όμως, η δραστική αλλαγή του σύγχρονου τρόπου ζωής, η μείωση του ελεύθερου χρόνου, η μετεξέλιξη της οικογενειακής δομής και η υιοθέτηση νέων διατροφικών συνηθειών που οδηγούν στην κατανάλωση έτοιμου και τυποποιημένου φαγητού, αποτελούν μια από τις πιο σοβαρές προκλήσεις για τη Δημόσια Υγεία σήμερα. Στις ανεπτυγμένες χώρες το πρόβλημα της παχυσαρκίας απειλεί την υγεία εκατομμυρίων πολιτών.

Η διάδοση και υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών αποτελεί καθοριστικό παράγοντα προάσπισης της ατομικής υγείας. Η Μαθητική Βιβλιοθήκ-e βρίσκεται κοντά στους μαθητές με βιβλιο-προτάσεις και βίντεο για μία καλύτερη ποιότητα ζωής.

(Click στις εικόνες)

Επίσης, εάν σκοπεύετε να επισκεφτείτε ένα βιβλιοπωλείο μπορείτε να αναζητήσετε έναν ή περισσότερους από τους τίτλους παιδικών βιβλίων για τη διατροφή που προτείνει το

(click on)

Απολαύστε το βιβλίο Σοκολάκης και Ζαχαρούλα Τρυποδόντη σε e-book (για λήψη ή ανάγνωση online) και σε audio book.