Στόχοι του έργου

Η ψηφιακή επανάσταση μεταμορφώνει κάθε πτυχή του κόσμου μας, διαμορφώνοντας τον τρόπο που ζούμε, εργαζόμαστε, επικοινωνούμε, μαθαίνουμε και διασκεδάζουμε,  και μας οδηγεί στην 4η Βιομηχανική Επανάσταση. Σε αυτόν τον ταχύτατα μεταβαλλόμενο ψηφιακό κόσμο που βασίζεται στην τεχνολογία, οι μαθητές πρέπει, όχι μόνο να αναπτύξουν Ψηφιακές Ικανότητες (DigComp 2.0) αλλά και να αναπτύξουν βασικές δεξιότητες προγραμματισμού, υπολογιστικής και κριτικής σκέψης, δημιουργικότητας και κοινωνικής / συναισθηματικής νοημοσύνης.

Η εκπαίδευση STEM είναι η πιο υποδεικνυόμενη μέθοδος για να βοηθήσει τους μαθητές να συνδέσουν της τάξης με του κόσμου γύρω τους και να λύσουν πραγματικά προβλήματα. Mε την χρήση του BBC: micobit θα εισαχθούν σε βασικές έννοιες προγραμματισμού, θα χρησιμοποιήσουνε την τεχνολογία για να επιλύσουν πραγματικά προβλήματα,  θα μάθουν για το Διαδίκτυο των πραγμάτων, την Τεχνητή Νοημοσύνη, τη Μηχανική Μάθηση και την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου. Οι μαθητές θα εργαστούν στα δικά τους έργα αλλά και σε συνεργατικά έργα με συνομηλίκους από άλλες χώρες.