ΔΡΆΚΟΥ ΗΛΈΚΤΡΑ

Η νεαρή Δασκάλα Ηλέκτρα, εκεί στο ιστορικό και γκρεμισμένο πια Σχολείο του “Ζορμπά”  δέχτηκε επίθεση από βόμβα των Κομιτατζήδων, και γενική επίθεση από τους αδίστακτους και πάνοπλους Βουλγάρους. Αντί να φύγει εγκαίρως για να σωθεί, αφού την είχαν προειδοποιήσει, εκείνη επέλεξε να μείνει εκεί μόνης της, με ένα μόνο πιστόλι, για να σώσει το Σχολείο και να πολεμήσει τα αγριότερα θηρία, τους Βούλγαρους Κομιτατζήδες. Που είχαν σφάξει δυο χρόνια νωρίτερα, την ηρωική Δασκάλα Αικατερίνη Χατζηγεωργίου, αποκεφαλίζοντας και καίγοντας και δύο μαθήτριές της!

Την ίδια τύχη θα είχε και η Ηλέκτρα, που πολέμησε γενναία σαν λιοντάρι κατά τη διάρκεια της νυχτερινής βουλγαρικής επιδρομής, άφοβη και ψύχραιμη παρά τη μικρή ηλικία της, σαν ηρωίδα, ακόμη και όταν την τραυμάτισαν δύο βουλγαρικές σφαίρες στον αριστερό ώμο και το αυτί, ακόμη και όταν οι Βούλγαροι έβαλαν φωτιά να την κάψουν ζωντανή ή νεκρή!

Καρσιώτη Ευγενία, Β2