Εγκιβωτισμός

Πηγή : Ιστότοπος Ελληνικός Πολιτισμός

Σχολικό βιβλίο σελίδα 114:

1.Mε τον όρο εγκιβωτισμός εννοούμε τη μετακίνηση μιας μεγάλης ενότητας από την αρχή στη μέση μιας ιστορίας, με τη μορφή της αναδρομικής διήγησης σε πρώτο πρόσωπο.
Oι δεκάχρονες περιπέτειες του Oδυσσέα, δηλαδή, δεν δίνονται με χρονολογική σειρά, αλλά παρουσιάζονται ζωντανές οι τελευταίες 41 μέρες του νόστου και με την τεχνική του εγκιβωτισμού εντάσσονται στις δυο νύχτες των Φαιάκων οι δύο προγενέστερες περίοδοι (βλ. τους επόμενους πίνακες).

Όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα, η «Φαιακίδα» αποτελεί ένα μεγάλο κεντρικό πλαίσιο της Oδύσσειας (ένα κιβώτιο, ας πούμε), όπου ο ποιητής τοποθετεί το μικρό κιβώτιο της επτάχρονης Ωγυγίας με τον «Aρήτης Απόλογο» (το πρώτο βράδυ) (βλ. υποσημείωση σελ.79) και το μεγάλο κιβώτιο των πρώτων δίχρονων περιπετειών του Oδυσσέα με τους «Aλκίνου Απολόγους» (το δεύτερο) (βλ. υποσημείωση 2η σελ.90).

2.Oι δεκάχρονες περιπέτειες του Oδυσσέα με χρονολογική διάταξη

2 χρόνια περιπετειών: από τους Kίκονες ως
την Ωγυγία
7 χρόνια
και πλέον
παραμονής στην Ωγυγία
25 μέρες
πορείας προς τον νόστο:
από την Ωγυγία ως τη Σχερία
3 μέρες
στη Σχερία
και άφιξη στην Iθάκη
7 μέρες
στην Iθάκη (εκδίκηση και αποκατάσταση)

3.Aναδιάταξη των περιπετειών του Oδυσσέα (με πρόταξη της «Tηλεμάχειας») μέσα στο χρονικό πλαίσιο των σαράντα μιας (41) ημερών της Oδύσσειας

1η-6η μέρα: «Tηλεμάχεια»
(1ο συμβούλιο των θεών και δραστηριοποίηση του
Tηλέμαχου)
ραψωδίες α-δ
7η-31η μέρα: νόστος
(2ο συμβούλιο των θεών
και πορεία του Oδυσσέα
προς τον νόστο ως τη Σχερία)
ραψωδία ε
32η-34η μέρα: «Φαιακίδα»
(φιλοξενία και «Aπόλογοι»
– άφιξη στην Iθάκη)ραψωδίες ζ-ν 209
35η-41η μέρα: Iθάκη(μνηστηροφονία και αποκατάσταση του Oδυσσέα)

ραψωδίες ν 210-ω

Αφηγηματική τεχνική in media res
Σχολικό βιβλίο, σελ. 18, υποσημείωση 9η :
 in medias res : είναι μια λατινική φράση, που κυριολεκτικά σημαίνει: στη μέση των πραγμάτων, στη μέση της υπόθεσης και έχει την έννοια ότι επιλέγεται ως αρχή το πιο κρίσιμο σημείο μιας ιστορίας και στην πορεία της αφήγησης διαμορφώνονται συνθήκες κατάλληλες, ώστε να αναφερθούν και όσα προηγήθηκαν .