Λίγα λόγια για την έκθεση

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων σας προσκαλεί στην Έκθεση – εκδήλωση με τίτλο «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί», που διοργανώνει από τις 27 Φεβρουαρίου έως και τις 2 Μαρτίου 2019, στο χώρο (αίθουσα) πολλαπλών χρήσεων του σταθμού Μετρό, στο Σύνταγμα.

Στην Έκθεση θα παρουσιαστούν οι 9 Τομείς και οι 35 Ειδικότητες που λειτουργούν στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ). Θα εκτεθούν μαθητικά έργα και θα παρουσιαστεί οπτικό – ακουστικό υλικό που έχουν δημιουργήσει μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί στα ΕΠΑΛ και στα Εργαστηριακά Κέντρα. Επιπλέον, θα παρουσιαστούν εκπαιδευτικές δράσεις ανά τομέα από εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Στόχος της διοργάνωσης είναι η δημοσιοποίηση και ανάδειξη στο ευρύ κοινό του σύγχρονου Επαγγελματικού Λυκείου και των θεσμικών αλλαγών που υλοποιήθηκαν και που αφορούν την αναμόρφωση της δομής του, τη διεύρυνση της πρόσβασης των μαθητών/-τριών των ΕΠΑ.Λ σε ΤΕΙ και σε Πανεπιστήμια, την θεσμοθέτηση του «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας» για αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. καθώς και την καθολική εφαρμογή του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑ.Λ.».

Ημέρες έκθεσης:

Από Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019 έως και Σάββατο 2 Μαρτίου 2019