Εμπόριο

Το Εμπόριο είναι ένα από τα πιο όμορφα χωριά. Είναι χτισμένο στη πλαγιά ενός βουνού που στη κορυφή του έχει ένα εκκλησάκι. Έχει επίσης μια πανέμορφη μεγάλη εκκλησία, του Αγ. Μηνά, που συνδέεται με τούνελ με μια μικρότερη, της Αγ. Σοφίας, που μοιάζει με την Αγ. Σοφία της Κων/πολης. Το Εμπόριο είναι το χωριό της μαμάς μου και για αυτό πάω συχνά.

Έχει επίσης μια όμορφη πλατεία στρωμένη με πέτρες και κάποιοι δρόμοι επίσης είναι στρωμένοι με πέτρες. Έχει και ένα ποτάμι κοντά στην εκκλησία όπου ρίχνουν το σταυρό τα Θεοφάνια. Εκείνο που είναι όμως πιο ωραίο είναι το Καστανόδασος που έχει πολλά δέντρα, γρασίδι, μια καφετέρια και ένα γήπεδο. Στο Εμπόριο έχουν κάποια ξεχωριστά έθιμα τα Χριστούγεννα και τις Αποκριές.

Στο Καστανόδασος πάμε συχνά εκδρομή με το σχολείο και πάντα περνάμε τέλεια. Την τελευταία φορά πήγαμε με το σχολείο μου πρώτα στην εκκλησία του Αγ. Μηνά και της Αγ. Σοφίας και έπειτα στο Καστανόδασος όπου φάγαμε και παίξαμε. Ήταν πολύ ωραία.