ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ: Το δικό μου ταξίδι

Σε λευκό χαρτί

Στο πάνω μέρος της σελίδας στα αριστερά ζωγραφίζουμε/σχεδιάζουμε το σημείο/μέρος /κατάσταση όπου είμαστε τώρα: στο παρόν. Δεν εννοούμε κατ΄ανάγκην το σχολείο ή τη σχολική τάξη. Εννοούμε ότι σχεδιάζουμε όπως νιώθουμε, όπως σκεφτόμαστε την συγκεκριμένη περίοδο.(α)

Στο κάτω μέρος της σελίδας στα αριστερά ζωγραφίζουμε/σχεδιάζουμε το σημείο/μέρος/κατάσταση που θέλουμε να βρεθούμε στο μέλλον ή ιδανικά, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Μια χώρα, μια διαφοερική κατάσταση ζωής, έναν περίεργο προορισμό;(β)

Έπειτα  διαγωνίως και ανάμεσα σε αυτά τα δύο σχεδιάζουμε/ζωγραφίζουμε  το μέσο με το οποίο θέλουμε να περάσουμε από τον ένα τόπο στον άλλο ή από τη μια κατάσταση στην άλλη (Πλοίο, αεροπλάνο, καμήλα, τραίνο...ότιδήποτε, μέχρι και μαγικό χαλί.) Το μέσο δεν είναι ανάγκη να είναι ρεαλιστικό, όπως είπα μπορεί να είναι και φανταστικό, όπως ένα μαγικό χαλί.(γ)

Εν τω μεταξύ, δίπλα σε κάθε (α),(β) και (γ) γράφουμε κάθε φορά και μια αντιπροσωπευτική λέξη ή φράση που μας εκφράζει.

Τέλος, με ένα μικρό κειμενάκι, αναφερόμαστε σε αυτήν  μας την επιθυμία για ταξίδι.