ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ : εργασία πάνω στο ποίημα ΦΩΝΕΣ του Καβάφη

Φωνές

Το ποίημα «Φωνές» γράφτηκε το 1904. Ανήκει στα συμβολικά καβαφικά ποιήματα και έχει ως βασικό θέμα του τη λειτουργία της μνήμης. Διαπνέεται από νοσταλγική λυρική διάθεση για αγαπημένα πρόσωπα και εμπειρίες του παρελθόντος.

Ιδανικές φωνές κι αγαπημένες
εκείνων που πεθάναν, ή εκείνων που είναι
για μας χαμένοι σαν τους πεθαμένους.Κάποτε μες στα όνειρά μας ομιλούνε·
κάποτε μες στην σκέψη τες ακούει το μυαλό.Και με τον ήχο των για μια στιγμή επιστρέφουν
ήχοι από την πρώτη ποίηση της ζωής μας –
σα μουσική, την νύχτα, μακρινή, που σβήνει.

Κ.Π. Καβάφης, Ποιήματα, τόμ. 1, Ίκαρος

Διαβάσαμε το ποίημα, βρήκαμε λέξεις -κλειδιά, το σχολιάσαμε. Η άσκηση είχε τρία στάδια.

Πρώτα πρώτα βάζουμε ένα πρόσωπο στο μυαλό μας, ένα πρόσωπο που αγαπάμε ή που μισούμε ή που έχουμε ή θέλουμε να έχουμε μια διάδραση μαζί του.

Έπειτα διαλέγουμε κάποιες λέξεις από το ποίημα και τις σχολιάζουμε αναφορικά με τα συναισθήματα που έχουμε  για το πρόσωπο που βάλαμε στο μυαλό μας.

Τέλος γράψαμε μια σκηνή φανταστική στην οποία πρωταγωνιστές είμαστε εμείς και το πρόσωπο.