Χωρίς κατηγορία

Από το αρχαίο θέατρο της Μαρώνειας στο σύγχρονο θέατρο “Αλτιναλμάζη”

Στο πλαίσιο της δράσης "Υιοθεσία του Αρχαίου Θεάτρου της Μαρώνειας" ...από το 5ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης οι μαθητές είχαν αρχικά προτείνει να παρακολουθήσουν μια παράσταση αρχαίας τραγωδίας στον χώρο του αρχαίου θεάτρου. Επειδή όμως κάτι τέτοιο ήταν δύσκολο από πολλές πλευρές προγραμματίστηκε εντέλει η πρόσκληση του θιάσου "Μικρός Βορράς" και της παράσταση “Ελένη” του Ευριπίδη (την οποία διδάσκονται οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου) στον χώρο είτε του ανοιχτού θεάτρου της πόλης μας (θέατρο Οικοπάρκου "Αλτιναλμάζη") είτε του σχολείου, αναλόγως των καιρικών συνθηκών.

Στις 19 Μαΐου 2022 οι εκλεκτοί ηθοποιοί του θιάσου "Μικρού Βορρά", με τον οποίο το σχολείο μας έχει συνεργαστεί εξαιρετικά κατ' επανάληψιν και στο παρελθόν, υποδέχτηκαν τους μαθητές της Γ' Γυμνασίου, τόσο του 5ου όσο και του 1ου Γυμνασίου της πόλης μας,  στο ανοιχτό θέατρο του πάρκου, νωρίς το πρωί όπως συνήθιζαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας. Με απλά και λιτά σκηνικά, με την αξιοποίηση της παντομίμας και της διαδραστικότητας ζωντάνεψε μπροστά τους η ιλαροτραγωδία του Ευριπίδη, δίνοντας τους ευκαιρία να χαρούν τη μαγεία του θεάτρου, και μάλιστα ενός ανοιχτού θεάτρου (με τον ήλιο να σε ζεσταίνει, τον αέρα να βουίζει στα αυτιά σου κτλ.), όπως αυτό της Αρχαίας Μαρώνειας.