ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΤΟΛΕΩΝ

Ο Μάνος Κοντολέων γεννήθηκε στην Αθήνα το 1946. Σπούδασε Φυσική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Με τη λογοτεχνία ασχολήθηκε από παιδί, δημοσιεύοντας μικρά κείμενα στο περιοδικό “Διάπλασις των Παιδιών”.
Η πρώτη του επίσημη παρουσίαση στα ελληνικά γράμματα έγινε το 1969 με τη δημοσίευση διηγήματος του σε ανθολόγια νέων συγγραφέων που κυκλοφόρησαν από τις εκδόσεις Κλάβος.
Τα πρώτα του βιβλία κυκλοφόρησαν το 1979. Κάποια από τα βιβλία του όπως το “Μάσκα στο φεγγάρι” (1997) ή το “Πολύτιμα δώρα” (2009) έχουν πάρει Κρατικό βραβείο λογοτεχνίας. Μάλιστα το 2002 ήταν υποψήφιος για το Διεθνές Βραβείο Άντερσεν, ενώ ένα από τα μυθιστορήματα του, Ο Δομήνικος, έχει αναγραφεί στο Διεθνή Τιμητικό Πίνακα της IBBY. Μερικά ακόμη βιβλία του είναι τα "Ο αδελφός της Ασπασίας","Γεύση πυκραμύγδαλου", "Το φάντασμα της σοφίτας" , Ένα συρτάρι γεμάτο όνειρα" και "Γάντι σε ξύλινο χέρι".
Ο Μάνος Κοντολέων έχει παρουσία στο χώρο της λογοτεχνίας για ενήλικες αναγνώστες, όσο και τη λογοτεχνία που αφορά παιδιά και νέους.

1. Κείμενο: Γιάννης Τσακίρης