ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΜΑΝΔΗΛΑΡΑΣ

Ο Φίλιππος Μανδηλαράς γεννήθηκε το 1965 στην Αθήνα και είναι συγγραφέας παιδικών και εφηβικών βιβλίων.

Σπούδασε γαλλική φιλολογία στο Παρίσι και στη συνέχεια άλλαξε κλάδο και στράφηκε στις κοινωνικές σπουδές (Εθνολογία, Εθνογραφία και Κοινωνική Ανθρωπολογία). Την ίδια εποχή γνώρισε και ασχολήθηκε με τα Εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής.

Ασχολείται με το παιδικό και εφηβικό βιβλίο από το 1997, είτε ως συγγραφέας είτε ως μεταφραστής, επιμελητής και σύμβουλος εκδόσεων. Έχει εκδώσει δεκάδες βιβλία όλα αυτά τα χρόνια, έχει βραβευτεί κάποιες φορές κι εξακολουθεί να γνωρίζει την αγάπη των παιδιών κάθε φορά που παρουσιάζει κάποιο βιβλίο του.

Έχει δημιουργήσει μια μέθοδο δημιουργικής γραφής για τα παιδιά. Η δουλειά του αυτή κυκλοφόρησε σε CD-ROM με τίτλο “Το ξωτικό και η αναζήτηση της χαμένης λέξης” και βραβεύτηκε σε ελληνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς. Για το βιβλίο «Ζωή σαν ασανσέρ» έχει βραβευτεί με το Κρατικό Βραβείο Εφηβικού-Νεανικού Λογοτεχνικού Βιβλίου και για το «Υπέροχος κόσμος» με το βραβείο του περιοδικού «Ο Αναγνώστης».

Συχνά επισκέπτεται σχολεία όπου στήνει αυτοσχέδιες παραστάσεις με τη συμμετοχή των μαθητών που δραματοποιούν ελεύθερα τις ιστορίες που έχει εκδώσει.

ΕΡΓΟΓΡΑΦΙΑ

• Δημιουργική Γραφή για παιδιά – Το ξωτικό και η αναζήτηση της χαμένης λέξης, 1998
  • Ο Μεγάλος Ίσκιος και οι Τσιγγάνοι, 1999
  • Ποιος κοροϊδεύει τους καλικάντζαρους;, 2000
  • Η παρέα των Διακοπών (ένας τόμος για κάθε τάξη του Δημοτικού), 2002
  • Ο Ολυμπιονίκης που έβλεπε τα ψάρια να περνούν, 2002.
  • Πιάστε τους!, 2003
  • Νίκη ή αυτό που φαίνεται κι αυτό που είναι, 2005
  • Ιστορίες με καλικάντζαρους, 2005
  • Η φεγγαρόσουπα, 2006