Το σχολείο μας – 1ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος Ρεθύμνου

1ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος Ρεθύμνου
     Το σχολείο μας βρίσκεται στο Πέραμα Ρεθύμνου Κρήτης. Το πρώτο κτήριο χτίστηκε το 1911. Το δεύτερο χτίστηκε το 1930 και το τρίτο το 1985.
      Στην αρχή, όταν άνοιξε, φοιτούσαν 20 μαθητές. Κάθε χρόνο οι μαθητές γινόταν όλο και περισσότεροι. Στο κτήριο αυτό ήταν το δωμάτιο του δασκάλου και η αίθουσα διδασκαλίας.Αργότερα οι μαθητές έγιναν περισσότεροι και είχε τρεις δασκάλους. Έχτισαν λοιπόν κι άλλο κτήριο το 1930. Στο κτήριο αυτό υπήρχε κουζίνα στην οποία έψηνε ο μάγειρας του σχολείου και έτρωγαν τα παιδιά.
      Με τον καιρό ο αριθμός των μαθητών αυξήθηκε και χτίστηκε τρίτο κτήριο το 1985. Στο κτήριο αυτό κάνουν μάθημα οι τάξεις Β΄,Δ΄, Ε΄ και Στ΄.

Σήμερα φοιτούν εκατόν ογδόντα δύο μαθητές και έχει δώδεκα δασκάλους, έναν για κάθε τμήμα. Στο σχολείο μας έχουμε επίσης δασκάλους Πληροφορικής, Μουσικής, Θεατρικής Αγωγής, Αγγλικών, Γερμανικών, και Φυσικής Αγωγής.

Χ.Κ. , Μ.Β.