Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων (11/01/ 2021)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά και καλή επάνοδο των παιδιών στο σχολείο. Λόγω των νέων μέτρων για την αποφυγή της διασποράς του covid-19, είμαστε υποχρεωμένοι να τηρήσουμε με συνέπεια τις νέες ώρες αποχώρησης των μαθητών μας από το σχολείο. Πιο συγκεκριμένα,

• οι μαθητές των Α’ και Γ’ και Ε’ τάξεων του σχολείου μας (και τα αδέρφια τους από άλλες τάξεις) αποχωρούν στις 13:00, εκτός από αυτούς που μεταφέρονται με το λεωφορείο και όσους συνεχίζουν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
  • οι μαθητές των Β’ και  Δ’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας αποχωρούν στις 13:15, εκτός από αυτούς που συνεχίζουν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
  • η ώρα αποχώρησης για τους μεταφερόμενους μαθητές δε θα αλλάξει.

Επίσης, είναι σημαντικό κατά την προσέλευση των μαθητών το πρωί οι γονείς – κηδεμόνες που συνοδεύουν τα παιδιά να αποχωρούν αμέσως, μόλις τα παραδώσουν στους εκπαιδευτικούς – εφημερεύοντες του σχολείου.

Ακόμα, σας υπενθυμίζουμε να κρατάνε τα παιδιά καθημερινά 2-3 μάσκες.

Σας ενημερώνουμε, τέλος, ότι επειδή δε γνωρίζουμε ακόμα αν θα λειτουργήσουν τα κυλικεία των σχολείων από τη Δευτέρα να φροντίσετε να έχουν τα παιδιά φαγητό και νερό από το σπίτι.