2Η ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ- Υποθεματική: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ

Στο πλαίσιο της 2ης θεματικής ενότητας "Φροντίζω το περιβάλλον" οι μαθητές της Δ΄ τάξης συμμετείχαν ενεργά σε δραστηριότητες που αφορούσαν την προστασία του δάσους. Μετά την προβολή και τη μελέτη  πολυτροπικού υλικού ασχολήθηκαν με τη συμπλήρωση φύλλων εργασιών, συμμετείχαν στο συμβούλιο του δάσους,  δημιούργησαν το δέντρο του δάσους κ.ά.

Α. ΠΟΛΥΤΡΟΠΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΗΚΕ

ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ ΜΑΣ

ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Διαβάσαμε το παραμύθι "Ποιος άλλος μένει εδώ;"  και στη συνέχεια μοιράσαμε ρόλους για να οργανώσουμε το συμβούλιο του δάσους. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 4 ομάδες. Η πρώτη ομάδα αποτελούσε τα ζώα του δάσους. Η δεύτερη ομάδα τους κατοίκους της περιοχής. Η τρίτη ομάδα αποτελούσε τους πολιτικούς του τόπου και η τέταρτη ομάδα του εθελοντές. Κάθε ομάδα συζήτησε και έγραψε τα ερωτήματά της προς τους πολιτικούς. Στη συνέχεια ο εκπρόσωπος της κάθε ομάδας ανέλαβε να ανακοινώσει τα ερωτήματα και τις ανησυχίες της ομάδας. Μετά τη διατύπωση των ερωτημάτων ανέλαβαν να δώσουν λύσεις στα προβλήματα.

Κατασκευάσαμε το δεντρόδεντρο με την προσφορά των δασών στο περιβάλλον και στον άνθρωπο ,

Ζωγραφίσαμε το  δάσος πριν και μετά από μια μεγάλη πυρκαγιά!

Συνθέσαμε ποιήματα ομαδικά (ανά δύο μαθητές) σχετικά με τα δάση και τα αναρτήσαμε στο ταμπλό της τάξης!