Χριστουγεννιάτικες Δημιουργίες 2023

Hallo Freunde!!

Είστε ενθουσιασμένοι που πλησιάζουν τα Χριστούγεννα; Εμένα είναι η αγαπημένη μου γιορτή! 'Ηδη στο σχολείο μας έχουμε ξεκινήσει τους στολισμούς και τις κατασκευές!

Aρχικά δημιουργήσαμε με την Α΄Γυμνασίου το δικό μας Adventskalendar με φακέλους, που ζωγράφισαν οι μαθητές/τριες και τους γεμίσαμε με ευχές, αυτοκόλλητα και σοκολατάκια!

Χρησιμοποιήσαμε, επίσης, ένα πολύ ωραίο και εύχρηστο ψηφιακό εργαλείο για τη δημιουργία συννεφόλεξου, το Wordart.com.

Οι μαθητές/τριες  κατέγραψαν με δημιουργικό τρόπο λεξιλόγιο, που αφορούσε στη γιορτή των Χριστουγέννων, ενισχύοντας τη δημιουργικότητα τους τις γλωσσικές  και ψηφιακές τους δεξιότητες.

Εσείς τι ετοιμάσατε (στις τάξεις σας) για τα Χριστούγεννα;

Ελάτε να συγκεντρώσουμε  με τη βοήθεια του ψηφιακού εργαλείου Padlet  όμορφες Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες.

Κάντε κλικ στο σύνδεσμο και ανεβάστε τις φωτογραφίες και τις περιγραφές σας: https://padlet.com/sezenia/weihnachten-ideen-xebzgzuhznv0pj7a

1 comment

• Ελένη Μ. on 10 December 2023 at 21:45