ΠΣΠΘ

Το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, γνωστό και ως Πειραματικό Σχολείο Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ή συνοπτικά Πειραματικό Σχολείο ΑΠΘ, είναι ένα δημόσιο ελληνικό σχολείο της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο υλοποιούνται προγράμματα επιμόρφωσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ίδρυση

Το Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης είναι σχολείο που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. Ιδρύθηκε το 1929 για την θεωρητική και πρακτική παιδαγωγική μόρφωση των φοιτητών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το κτήριο του σχολείου σχεδιάστηκε από τον αρχιτέκτονα Δημήτρη Πικιώνη. Πρωτολειτούργησε το 1934 με διευθυντή το Βασίλειο Τατάκη, ο οποίος έγινε αργότερα καθηγητής της Φιλοσοφίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και με επιβλέποντα καθηγητή τον Αλέξανδρο Δελμούζο. Το σχολείο άρχισε να λειτουργεί σε μια περίοδο εκτοπισμού προοδευτικών εκπαιδευτικών και προπαγάνδας υπέρ του καθεστώτος Μεταξά.