ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ & ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ειδικά για τη φετινή χρονιά, η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 γιορτάστηκε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες του ΓΕ.Λ. Παμφίλων, για να γιορτάσουν αυτή την ημέρα, με αφορμή το σύνθημα “Η Κίνηση δίνει Ζωή”, αποφάσισαν να κινηθούν και να πραγματοποιήσουν αθλητικές δραστηριότητες, όπως περπάτημα εκτός του σχολικού χώρου και περίπατο στην περιοχή κοντά στο Σχολείο.

Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες, που συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό έργο eTwinning, Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), στο πλαίσιο του Εορτασμού της Πανευρωπαϊκής και Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και κατά τη διάρκεια του περιπάτου, επισκέφθηκαν έναν ελαιώνα της περιοχής και μάζεψαν ελιές.

Δείτε το βίντεο του Εορτασμού της Πανευρωπαϊκής και Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, ΕΔΩ.