ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΛΙΑΣ

Στο πλαίσιο του έργου eTwinning Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), το ΓΕ.Λ. Παμφίλων επισκέφθηκε, την Τετάρτη 1η Νοεμβρίου 2023, κατά τη διάρκεια σχολικού περιπάτου, τη Βιοτεχνία Επεξεργασίας Ελιάς, που βρίσκεται στα Πάμφιλα Λέσβου, πολύ κοντά στο Σχολείο μας.

Μας υποδέχτηκε στον εκθεσιακό χώρο η ιδιοκτήτρια, η οποία μας ξενάγησε στη Βιοτεχνία Επεξεργασία Ελιάς, ένα χώρο που σε μαγεύει, καθώς υπάρχουν παντού ξύλα ελιάς με το υπέροχο, ζεστό τους χρώμα και το ιδιαίτερο άρωμά τους. Η συμπαθέστατη ιδιοκτήτρια μάς μίλησε για την ιστορία της ελιάς και για τον τρόπο που επεξεργάζονται το ξύλο, στο εργαστήριό τους, δημιουργώντας είδη οικιακής και προσωπικής χρήσης, χρηστικά και διακοσμητικά αντικείμενα.

Δείτε παρακάτω το ηλεκτρονικό βιβλίο της εκπαιδευτικής επίσκεψης: