ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΛΙΑΣ & ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ

Η 26η Νοεμβρίου γιορτάζεται ως Παγκόσμια Ημέρα Ελιάς και Ελαιολάδου, από το 2019, με πρωτοβουλία της UNESCO, με στόχο η διεθνής κοινή γνώμη να γνωρίσει τη μεγάλη σημασία της ελιάς και του ελαιολάδου και να συμβάλλει στην προστασία τους.

«Όπου κι αν λάχω κατοικία

δε μ’ απολείπουν οι καρποί·

ώς τα βαθιά μου γηρατεία

δε βρίσκω στη δουλειά ντροπή·

μ’ έχει ο Θεός ευλογημένη,

κι είμαι γεμάτη προκοπή·

είμ’ η ελιά η τιμημένη.»

Κωστής Παλαμάς

Η ομάδα του eTwinning του ΓΕ.Λ. Παμφίλων, με την πολύτιμη βοήθεια του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής του Σχολείου, κου Κατσαρού Κωνσταντίνου, δεν θα μπορούσε να γιορτάσει την Παγκόσμια Ημέρα Ελιάς και Ελαιολάδου με καλύτερο τρόπο, από το να δώσει κατοικία σε ένα μικρό δέντρο ελιάς και να το φυτέψει στην αυλή του Σχολείου. Το δέντρο αυτό ως σύμβολο ειρήνης, φιλίας, δύναμης, εξαγνισμού, γονιμότητας θα ριζώσει στο Σχολείο μας και θα μας θυμίζει το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα-Αιωνόβια-Διαχρονικής-Ιστορίας).

Δείτε τη διαδραστική μας αφίσα ΕΔΩ.