ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

Οι μαθητές/τριες της ομάδας του έργου eTwinning, Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), του ΓΕ.Λ. Παμφίλων, το Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2023, συμμετείχαν στην ξενάγηση που διοργάνωσε το Open Lesvos σε συνεργασία με την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Ξεναγών "Παρέα στη Λέσβο" και τη θεατρική ομάδα "Άστεγοι" στα Λαδάδικα Μυτιλήνης, εκεί όπου χτυπούσε η καρδιά της εμπορικής δραστηριότητας του λαδιού και των σαπουνιών.

Οι μαθητές/τριες έφτιαξαν το παρακάτω βίντεο, με σκοπό να αναδείξουν την ιστορία των κτηρίων και των επιχειρήσεων που λειτουργούσαν στα Λαδάδικα Μυτιλήνης, κατά τη διάρκεια του 19ου και 20ού αιώνα. Η περιοχή αυτή ήταν ο χώρος που όλοι δούλευαν για το λάδι, εκεί δρούσαν οι παραγωγοί, οι έμποροι, οι μεσίτες, οι σαπωνοποιοί, οι ναυτικοί πράκτορες, οι ασφαλιστές, οι καπεταναίοι, οι εργάτες, οι αχθοφόροι, οι βαρελτζήδες, οι αραμπατζήδες. Όλοι αυτοί εργάζονταν με μόχθο, με συνέπεια, με αξιοπιστία φέρνοντας το λάδι από τους λεσβιακούς ελαιώνες στο τραπέζι ανθρώπων που κατοικούσαν στις πέντε ηπείρους. Η περιοχή των Λαδάδικων λειτουργούσε, την εποχή εκείνη, ως ένα άτυπο "Χρηματιστήριο Ελαιολάδου", πανελλήνιας εμβέλειας.