ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΑΦΙΣΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΩΝ ΑΠΟ ΕΛΑΙΟΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning Λ.Α.Δ.Ι. (Λιόδεντρα – Αιωνόβια – Διαχρονικής – Ιστορίας), μαθητές/τριες του ΓΕ.Λ. Παμφίλων έγιναν "δημοσιογράφοι" και πήραν συνεντεύξεις από ανθρώπους του περιβάλλοντός τους, που ασχολούνται με την ελαιοπαραγωγή, ώστε να συγκεντρώσουν πληροφορίες για το μάζεμα της ελιάς, την παραγωγή ελαιολάδου και να μάθουν για τη διαδικασία του λιομαζώματος παλαιότερων εποχών.

Αρχικά, επικοινώνησαν και συνεργάστηκαν με τους/τις μαθητές/τριες των άλλων Σχολείων, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και έφτιαξαν ένα αρχείο με ενδεικτικές ερωτήσεις για τους συνεντευξιαζόμενους.

Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες του ΓΕ.Λ. Παμφίλων πραγματοποίησαν τρεις συνεντεύξεις, δύο ηχητικές και μια μαγνητοσκοπημένη, τις οποίες συγκέντρωσαν σε μια διαδραστική αφίσα, που έφτιαξαν με το ψηφιακό εργαλείο https://www.thinglink.com/

Η εικόνα της διαδραστικής μας αφίσας είναι ζωγραφισμένη από την Αμάντα, μαθήτρια της Α΄ Λυκείου του ΓΕ.Λ. Παμφίλων.

Δείτε τη διαδραστική αφίσα ΕΔΩ.