9.3: Από τον Web 1.0 στον Web X.0

Το μάθημα αφορά την ενότητα 9.3 Από τον Web 1.0 στον Web X.0 και τις σελίδες 84-86 του σχολικού βιβλίου.

Σκοπός του μαθήματος είναι οι μαθητές:

• να διακρίνουν μεταξύ Διαδικτύου και Παγκόσμιου Ιστού.
  • να εξηγούν τις διαφορές μεταξύ παγκόσμιου ιστού Web 1.0 και παγκόσμιου ιστού Web 2.0.
  • να αναφέρουν εργαλεία web 2.0.
  • να προσδιορίζουν την έννοια του σημασιολογικού Ιστού

• Όταν ακούτε τι λέξη Διαδίκτυο τι σας έρχεται στο νου;

Παρακολουθείστε το παρακάτω βίντεο σχετικά με την Ιστορία του Διαδικτύου.

• Το Διαδίκτυο και ο Παγκόσμιος ιστός είναι το ίδιο;

Δείτε το παρακάτω βίντεο για να διαπιστώσετε αν οι δύο έννοιες ταυτίζονται...

• Χωριστείτε σε ομάδες, παρακολουθείστε το παρακάτω βίντεο και σημειώστε σε ποια στάδια χωρίζεται ο Παγκόσμιος ιστός, ποια η ονομασία τους και ποια τα χαρακτηριστικά του καθενός;

• Web X.0 – Εκτεταμένος Ιστός

Τέλος ο λεγόμενος web X.0 (από το eXtended web – εκτεταμένος Ιστός) είναι η τελική σύνθεση. Περιλαμβάνει ενοποιημένους τον Ιστό των χρηστών, τον σημασιολογικό ιστό και προηγμένα μέσα μετάδοσης της πληροφορίας όπως τρισδιάστατη (3D) απεικόνιση και εικονική πραγματικότητα. Ο Ιστός επεκτείνεται πλέον πέρα από το Διαδίκτυο και μέσα στην καθημερινότητα. Σχηματικά, αν ο αρχικός Παγκόσμιος Ιστός (web 1.0) συνδέει δεδομένα και πληροφορίες, ο web 2.0 συνδέει άτομα μεταξύ τους, ο web 3.0 συνδέει γνώσεις και ο web X.0 τις νοημοσύνες.

Δραστηριότητες

1. Μεταβείτε στον ιστότοπο https://wordart.com/ και δημιουργείστε ένα συννεφόλεξο με όλες τις σημαντικές για το Διαδίκτυο λέξεις που μάθαμε. Οδηγίες υλοποίησης εδώ.