ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΜΟΥ ΜΑΘΗΜΑ!

Παιδιά μου,

H διαδικτυακή μας τάξη μοιάζει σε πολλά με την κανονική μας τάξη! και η συμπεριφορά μας σε αυτή θα πρέπει να μοιάζει με τη συμπεριφορά μας στην κανονική μας τάξη. Συχνά επειδή βρισκόμαστε στο σπίτι μας και στο δωμάτιό μας το ξεχνάμε!

Υπάρχουν κάποια πράγματα όμως που θα πρέπει να τα έχουμε πάντα στο μυαλό μας!

Ας τα θυμηθούμε μαζί!

Για να μπω στην ηλεκτρονική μου τάξη και να κάνω σωστά το μάθημά μου:

• Είμαι μόνος μου στο γραφείο μου με τα σωστά βιβλία και τετράδια για το μάθημα που θα κάνω,
  • Δεν έχω κοντά μου φαγητό, ηλεκτρονικές συσκευές, παιχνίδια και αντικείμενα που θα μου αποσπούν την προσοχή από το μάθημα,
  • Μπορεί δίπλα μου να βρίσκεται το κρεβάτι μου αλλά δεν ξαπλώνω την ώρα του μαθήματος!
  • Όταν το μικρόφωνό μου είναι ανοιχτό όλοι οι ήχοι του δωματίου ή και του σπιτιού ακούγονται! Επομένως έχω το μικρόφωνό μου κλειστό και μόνο όταν μου δώσει τον λόγο η κυρία το ανοίγω! είναι πολύ ενοχλητικό για όλους να ανοίγουν μικρόφωνα και να ακούγονται μαθητές την ώρα που μιλάει η δασκάλα ή κάποιος συμμαθητής!
  • Η κάμερά μου σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος παραμένει ανοιχτή! Μπορώ να την κλείσω μόνο αν μου δοθεί τέτοια οδηγία από τη δασκάλα μου. Επειδή όμως μέσω της κάμερας μπορούν όλοι - δάσκαλοι και συμμαθητές - να δουν τι κάνω κάθε στιγμή, προσπαθώ να παραμένω στη θέση μου ήσυχα, συγκεντρωμένος στη δουλειά μου,
  • Αν μπω στο μάθημα καθυστερημένα δε διακόπτω! προσπαθώ να καταλάβω τι κάνουν οι συμμαθητές και η δασκάλα μου. Αν χρειαστεί να ρωτήσω κάτι σηκώνω το ηλεκτρονικό χεράκι!
  • Για να μιλήσω σηκώνω χεράκι - είτε το ηλεκτρονικό είτε το κανονικό!
  • Αν λόγω κακής σύνδεσης δεν μπορώ να παρακολουθήσω σωστά το μάθημα δε διακόπτω συνεχώς αλλά στέλνω ένα email στη δασκάλα μου και την ενημερώνω,
  • Για οτιδήποτε με δυσκολεύει και με αγχώνει σχετικά με τα τηλεμαθήματα ενημερώνω τη δασκάλα μου για να με βοηθήσει!

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κάνουμε την ηλεκτρονική μας τάξη καλύτερη!

Καλη συνέχεια σε όλες και όλους!

Με αγάπη

Η δασκάλα σας