1.03.2021 ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Παιδιά μου καλησπέρα, τα σημερινά μας μαθήματα είναι:

ΓΛΩΣΣΑ

Προχωρήσαμε στο Ανθολόγιο στον μύθο του Αισώπου "Λιοντάρι και αγριόχοιρος", σελ. 46.

Για το σπίτι έχουμε να προετοιμάσουμε το κείμενο για ανάγνωση και να απαντήσουμε γραπτά στο τετράδιο τις τρεις πρώτες ασκήσεις του βιβλίου (σελ. 47).

Επίσης σήμερα συζητήσαμε για την περίοδο που ονομάζεται Τριώδιο καθώς και για τις Απόκριες.

Αντιγράφουμε στο τετράδιο εργασιών τα παρακάτω:

ΤΡΙΩΔΙΟ

Οι τρεις εβδομάδες πριν από τη Μεγάλη Σαρακοστή αποκαλούνται μαζί με τη Σαρακοστή Τριώδιο. Την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2021 ξεκίνησε η περίοδος του Τριωδίου.

Στη Σαρακοστή προετοιμαζόμαστε για την προσευχή της Ανάστασης του Ιησού Χριστού με νηστεία, προσευχή, ελεημοσύνη και προσέχουμε τον τρόπο ζωής μας για να γιορτάσουμε τη μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης.

ΟΙ ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ

Οι ελληνικές απόκριες έχουν τις ρίζες τους στην αρχαία Ελλάδα και συνδέονται άμεσα με τη λατρεία του Θεού Διονύσου.

Στη συνέχεια είδαμε  στο βιβλίο Εργασιών γλώσσας στη σελ. 17 προσκλήσεις για μία θεατρική παράσταση.

Παρακάτω θα διαβάσεις τι θα πρέπει να θυμάσαι όταν γράφεις μία πρόσκληση:

Για την Παρασκευή έχω να ετοιμάσω τις παρακάτω 2 εργασίες:

1η Εργασία: φτιάχνω προσκλήσεις στο τετράδιο Γραπτού Λόγου:

Το σχολείο μας ετοιμάζει αποκριάτικες εκδηλώσεις: αποκριάτικο χορό, θεατρική παράσταση, παιχνίδια, εργαστήριο κατασκευής αποκριάτικης μάσκας, αναπαραστάσεις αποκριάτικων εθίμων.

Όλα αυτά  μπορούν να τα παρακολουθήσουν οι μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς όχι μόνο του σχολείου μας αλλά και από άλλα σχολεία.

Οι εκδηλώσεις θα γίνουν την Παρασκευή, 12 Φεβρουαρίου και ώρα: 10:30 – 14:30, στο προαύλιο και την αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Πρέπει να ετοιμάσεις δύο προσκλήσεις για τις εκδηλώσεις αυτές:

1. Την πρόσκληση που έγραψαν τα παιδιά της Δ΄τάξης για να καλέσουν μαθητές του σχολείου σου και άλλων σχολείων της περιοχής,
  2. Την πρόσκληση που έγραψε ο διευθυντής του σχολείου σου για να καλέσει τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σου και άλλων σχολείων της περιοχής.

2η Εργασία: παρουσιάζω ένα αποκριάτικο έθιμο της Ελλάδας:

Σε μία με δύο παραγράφους παρουσιάζω ένα αποκριάτικο έθιμο της Ελλάδας.

Αναφέρω οπωσδήποτε σε ποιο μέρος της Ελλάδας συναντάμε το έθιμο αυτό και κάνω μία σύντομη περιγραφή του.

Αν μπορώ συνοδεύω το κείμενό μου με μια σχετική φωτογραφία ή ζωγραφιά!

Καλό διάβασμα παιδιά!!!