Αυτό το άρθρο έχει αρχικά δημοσιευθεί από την Μαρία Θ. στο blog της: https://blogs.e-me.edu.gr/a1123162/

Σκοπός αυτού του άρθρου είναι πολύ σημαντικός και θα ήθελα πολύ να το κοινοποιήσετε.

Όπως όλοι ξέρετε, μαζί με την εγγραφή σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, δημιουργείται αυτόματα ένα e-mail για όλους τους μαθητές. Εκεί, έλαβα, περίπου πριν ενάμισι μήνα, ένα mail με θέμα: “Ειδοποίηση λογαριασμού, επαλήθευση του λογαριασμού σας” και υποτίθεται πως ήταν από το ΠΣΔ. Παρ’ όλα αυτά, υπάρχει ειδοποίηση πως το συγκεκριμένο e-mail είναι ψεύτικο και δεν πρέπει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να δώσετε τους κωδικούς σας. Πιο κάτω, σας έχω αναλυτικά το mail σε φωτογραφία ώστε, αν λάβετε κι εσείς κάτι αντίστοιχο, να μπορείτε να το αναγνωρίσετε.

Θα εκτιμούσα πολύ να το κοινοποιούσατε στα blog σας και στις κυψέλες που συμμετέχετε ώστε όλοι οι λογαριασμοί μας να μείνουν ασφαλείς και να μην προκύψει κάποια δυσάρεστη έκπληξη.

Έχει και το ΠΣΔ ανακοίνωση που εμφανίζεται με την είσοδο σας στο σχολικό σας e-mail:

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Edit: Μου έστειλαν και εμένα e-mail και το τοποθέτησα στα ανεπιθύμητα (spam).

6 thoughts on “Σημαντική ανακοίνωση: Ψεύτικο e-mail μπορεί να χακάρει τον λογαριασμό σας”