Οι μαθήτες ως δέκτες και πομποί της βίας

Την τελευταία δεκαετία έχουν αυξηθεί τα φαινόμενα βίας στα σχολεία. Το φαινόμενο αυτό έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία και στην ανάπτυξη του παιδιού. Οι δέκτες κατακλίζονται από ακραία περιστατικά βίας στο χώρο του σχολείου καθημερινά. Ειδικότερα, τα αγόρια λειτουργούν ως πομποί αλλά και ως δέκτες της βίας. Επιπρόσθετα, η βία μπορεί να εκδηλωθεί με λόγια, πράξεις, συμπεριφορές και μέσω της τεχνολογίας. Στις μέρες μας έχει παρατηρήθει μέσω της τεχνολογίας και με απειλές. Αυτό οδηγεί στην απομόνωση και πολλές φορές στην κατάθλιψη.

Τα κύρια θύματα της είναι κυρίως παιδιά με χαμηλή αυτοεκτίμηση, εσωστρέφη, ντροπαλά που δύσκολα υπερασπίζονται τον εαυτό τους. Πιο ειδικά οι μαθητές-θύματα είναι καταθληπτικά με αυτοκτονικούς ιδεασμούς. Αντίστοιχα, οι θύτες είναι παιδιά που εμπλέκονται σε παράνομες δραστηριότητες που παρά το γεγονός ότι φαίνονται σίγουροι για τον εαυτό τους, έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση. Τέλος τα κοινά χαρακτηριστικά που έχουν θύματα και θύτες είναι ο υψηλός βαθμός άγχους, οι καταθληπτικές τάσεις και το σύνδρομο ελλειματικής προσοχής.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           ΠΗΓΕΣ:

www.iatro.gr