Πως μπορεί να αντιμετωπιστεί η βία;

H αντιμετώπιση της βίας δεν είναι κάτι αναπόφευκτο ούτε ακατόρθωτο. Το σχολείο παίζει σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση της και είναι αναγκαίο να ληφθούν απαραίτητα μέτρα. Αρχικά η παιδεία  είναι απαραίτητη σε κάθε πτυχή της ζωής του ανθρώπου, όπως και το σχολείο λαμβάνει χώρα σε αυτό. Έπειτα το σχολείο, πρέπει να διοργανώνει εκδηλώσεις σχετικά με τη βία ώστε οι μαθητές να ξέρουν πώς να το αντιμετωπίσουν. Οι εκπαιδευτικοί πρέπει πάντα να υποστηρίζουν τα θύματα και να τα βοηθούν. Όσον αφορά τους θύτες πρέπει να ζητούν από τους καθηγητές την απαραίτητη μέριμνα.

Επιπρόσθετα οι γονείς είναι σημαντικό να συνυπολογίζουν τις πεποιθήσεις των παιδιών τους. Πρώτα από όλα, οι γονείς πρέπει να δίνουν στα παιδιά τους την απαραίτητη στοργή και αγάπη ώστε να μην νιώθουν ανασφαλείς. Επιπλέον δεν πρέπει να προβάλουν στα παιδιά σκηνές  λεκτικής και σωματικής βίας .Τέλος, η παρακολούθηση προγραμμάτων με σκηνές βίας μπορεί να αποφευχθεί διότι επηρεάζει αρνητικά το παιδί και το παροτρήνει να ασκήσει βία.

ΠΗΓΕΣ:

Θέμα: Βία