Εργασίες – ημέρα 4η

Καλωσορίσατε και πάλι στην τάξη μας από απόσταση!

1. Ας ξεκινήσουμε με την εκπαιδευτική τηλεόραση. Σήμερα θα ασχοληθούμε με την παραγωγή των επιθέτων και τα παραθετικά τους.

2. Αφού παρακολουθήσατε το βίντεο, λύστε τις παρακάτω ασκήσεις.
Το ανθοπωλείο
Μάθημα σκι
Συμπληρώστε τον πίνακα με τους βαθμούς των επιθέτων
Τα παραθετικά των επιθέτων
Φτιάξε προτάσεις με τον κατάλληλο βαθμό του επιθέτου
    3. Είμαι σίγουρη ότι απολαμβάνετε το ότι "Μένουμε σπίτι", γι' αυτό θα ήθελα να μου γράψετε τουλάχιστον 5 προτάσεις που να το αιτιολογούν. Θα πρότεινα να τις γράψετε πρώτα στο τετράδιο γραπτού λόγου και στη συνέχεια να τις γράψετε και στα σχόλια.
Οι προτάσεις αυτές θα μπορούν να ξεκινούν κάπως έτσι :
Μου αρέσει / Απολαμβάνω/Χαίρομαι που μένουμε σπίτι, γιατί / επειδή / διότι...
Σας θυμίζουν κάτι αυτές οι λέξεις (γιατί, επειδή, διότι) ; Πώς τις λέμε;
    4. Ποιος είπε ότι επειδή μένουμε στο σπίτι δεν μπορούμε να πάμε θέατρο; Το εθνικό θέατρο έχει υπέροχες παραστάσεις για μικρούς και μεγάλους. Για σήμερα έχω επιλέξει το "Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας" του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ. Καθίστε μόνοι ή με την οικογένειά σας και απολαύστε το! Μπείτε στον σύνδεσμο, πηγαίνετε στο κάτω μέρος και πατήστε "Δείτε το βίντεο". Κάποιους ήρωες μπορεί να τους έχετε ξανασυναντήσει κάπου... Καλή διασκέδαση!
Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας
Να προσέχετε τους εαυτούς σας και να χαμογελάτε!
Κατερίνα Κάρκα

9 Comments on “Εργασίες – ημέρα 4η

1. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
    1.Χαίρομαι που μένουμε σπίτι γιατί, έχουμε πολύ ελεύθερο χρόνο.
    2.Απολαμβάνω να είμαι σπίτι διότι παίζω με την οικογένεια μου επιτραπέζια.
    3.Μου αρέσει που μένω επειδή προλαβαίνω να ζωγραφίζω.
    4.Είμαι χαρούμενη διότι έχω χρόνο να παίζω με τα παιχνίδια μου.
    5.Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει να μένω σπίτι επειδή μου λείπουν οι φίλοι μου, η δασκάλα μου και το σχολείο!

• Άψογα Γεωργία! Λίγη υπομονή και σε λίγο καιρό θα είμαστε όλοι παρέα ξανά!

2. 1.Απολαμβάνω να μένω σπίτι διότι βοηθάω τη μαμά μου να φυτέψει λουλούδια για να ομορφύνει ο κήπος μας.
    2.Χαίρομαι που μένω σπίτι γιατί βγάζω βόλτα τα σκυλιά μου.
    3.Μου αρέσει που μένω σπίτι γιατί βλέπω με την αδερφή μου διάφορες ταινίες.
    4.Διασκεδάζω να μένω στο σπίτι επειδή κάνω κάθε μέρα διαδραστικές ασκήσεις που μου βάζει η δασκάλα μου.
    5.Χαίρομαι που μένω σπίτι γιατί περνάω περισσότερο χρόνο με την οικογένειά μου.

3. 1.Απολαμβάνω να μένω σπίτι διότι βοηθάω τη μαμά μου να φυτέψει λουλούδια για να ομορφύνει ο κήπος μας.
    2.Χαίρομαι που μένω σπίτι γιατί βγάζω βόλτα τα σκυλιά μου.
    3.Μου αρέσει που μένω σπίτι γιατί βλέπω με την αδερφή μου διάφορες ταινίες.
    4.Διασκεδάζω μένοντας στο σπίτι επειδή κάνω κάθε μέρα διαδραστικές ασκήσεις που μου βάζει η δασκάλα μου.
    5.Μου αρέσει που μένω σπίτι γιατί περνάω περισσότερο χρόνο με την οικογένειά μου.

4. 1.Μου αρέσει που μένουμε σπίτι γιατί ξεκουράζομαι.
    2.Χαίρομαι που μένουμε σπίτι επειδή σχεδόν κάθε μέρα βγαίνουμε έξω και κάνουμε ποδήλατο.
    3.Απολαμβάνω που είμαι σπίτι γιατί ασχολούμαι με πράγματα που μου αρέσουν,όπως η ζωγραφική και τα επιτραπέζια.
    4.Μου αρέσει που είμαι τόσες μέρες μέσα στο σπίτι αλλά μου λείπει και το σχολείο.
    5.Μένουμε σπίτι για να έχουμε όλοι την υγεία μας.

5. 1.Απολαμβάνω να είμαι σπίτι γιατί, παίζω με την αδερφή μου.
    2.Χαίρομαι που μένουμε σπίτι διότι, διασκεδάζουμε πολύ και περνάμε όμορφα με τους γονείς μας.
    3.Μου αρέσει να μένω σπίτι επειδή,βγαίνω στην αυλή και κάνω ποδήλατο.
    4.Χαίρομαι που μένω σπίτι γιατί,παίζω επιτραπέζια με την αδερφή μου και τον ξάδερφό μου τον Φώτη.
    5.Είναι ωραία στο σπίτι,αλλά ωραία είναι και στο σχολείο επειδή,βλέπω τους φίλους μου και την αγαπημένη μου δασκάλα.