27/3/2020

Καλημέρα παιδιά! Τελευταία ανάρτηση της εβδομάδας, καθώς σήμερα είναι Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο θα ξεκουραστούμε.

Γλώσσα

Ολοκληρώνοντας το κεφάλαιο για την 25η Μαρτίου θα ασχοληθούμε με ένα κείμενο της Ευγενίας Φακίνου από το Ανθολόγιό μας.

Θα ξεκινήσουμε, παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο, που έφτιαξαν τα παιδάκια ενός Νηπιαγωγείου, για να καταλάβουμε ολόκληρη την ιστορία, καθώς στο Ανθολόγιο υπάρχει μόνο ένα μικρό απόσπασμα.

Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα.

(Οι γονείς, μπορείτε να βοηθήσετε τα παιδιά να διαβάσουν τους υπότιτλους στις ζωγραφιές, γιατί τα γράμματα είναι πολύ μικρά και μπορεί να δυσκολευτούν).

Έπειτα, πάλι με τη βοήθεια των γονιών μας, θα διαβάσουμε το κείμενο από τις παρακάτω εικόνες, αφού το Ανθολόγιο είναι στο σχολείο.

Όταν ολοκληρώσουμε την επεξεργασία απαντάμε προφορικά στις ερωτήσεις:

Τι ζήτησε ο Τούρκος Αγάς από τη Μαρία;

Τι πήγε να κάνει ο Γιώργης για να υπερασπιστεί την αδελφή του;

Γιατί ανέβηκαν όλοι στο βουνό;

Ασκήσεις για το τετράδιο: 1) Αντιγραφή - Στη δεύτερη σελίδα "Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή!".

2) Να κλίνετε στο τετράδιό σας τα ουσιαστικά:

ο αφέντης (δείτε τον πίνακα, σελ 22, β΄ τεύχος της Γλώσσας)

ο γαμπρός (δείτε τον πίνακα, σελ. 37, β΄ τεύχος της Γλώσσας)

η σημαία (δείτε τον πίνακα, σελ. 46, β΄ τεύχος της Γλώσσας)

η νύφη (δείτε τον πίνακα, σελ. 55, β΄ τεύχος της Γλώσσας)

3) Να φτιάξετε μια ζωγραφιά για την ιστορία που διαβάσατε και να μου φωτογραφία στείλετε

στο viber.

Σήμερα θα κάνουμε τις ασκήσεις που υπάρχουν στη σελ.11 του Λεπτού.

Ασκήσεις για το τετράδιο των Μαθηματικών: Πατήστε εδώ για να τις δείτε.

Τέλος σας παραθέτω άλλο ένα παιδικό βιβλίο για να περάσετε την ώρα σας το Σαββατοκύριακο.

Πατήστε εδώ για να το διαβάσετε.

Καλό Σαββατοκύριακο

Η δασκάλα σας