13/4/2020

Γεια σας δευτεράκια μου! Μεγάλη Δευτέρα σήμερα και μπήκαμε στη Μεγάλη Εβδομάδα. Οι μαμάδες έχουν ήδη αρχίσει να καθαρίζουν το σπίτι και να φτιάχνουν νόστιμα γλυκά. Κι εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε και να περάσουμε ευχάριστα την ώρα μας μαθαίνοντας να μετράμε τα υλικά και να τα ανακατεύουμε μεταξύ τους...

Λύσεις ασκήσεων Παρασκευής: Μαθηματικά (Για κινητό πατήστε εδώ).

Γλώσσα:

Γλώσσα

Σήμερα θα ασχοληθούμε με το ποίημα "Χριστός Ανέστη", σελ. 49, γ΄ τεύχος της Γλώσσας.

Ασκήσεις: 1. Ανάγνωση - Ολόκληρο το ποίημα "Χριστός Ανέστη"
2. Αντιγραφή - Τη 2η στροφή - Λευκές λαμπάδες ... χαρούμενα παιδιά.
3. Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ. (Για κινητό πατήστε εδώ).

Μαθηματικά

Να κάνετε επανάληψη στην προπαίδεια (Είναι κολλημένη στην πρώτη σελίδα του βιβλίου).

Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ. (Για κινητά πατήστε εδώ).
Εδώ μπορείτε να βρείτε ένα πολύ ωραίο ηλεκτρονικό παιχνίδι.
ενώ σε αυτό το παιχνίδι πρέπει να προστατέψετε το κάστρο σκοτώνοντας τις νυχτερίδες (πατήστε την επιλογή multiplication). Βρείτε το σωστό αποτέλεσμα των πολλαπλασιασμών και ρίξτε πάνω στις νυχτερίδες τις μπάλες από το κανόνι.
Α! Δε σας είπαμε... Έχουμε και νέα! Το βίντεό μας για τον σχολικό εκφοβισμό δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα του Χαμόγελου του Παιδιού. Δείτε το εδώ.
Μέχρι αύριο (που θα είναι η τελευταία δημοσίευση πριν το Πάσχα) σας φιλώ
Η δασκάλα σας
Ευαγγελία Νάκου