19/05/2020

Καλημέρα δευτεράκια μου! Η ζέστη συνεχίζεται και μας έχει επηρεάσει πολύ! Δεν έχουμε και μεγάλη όρεξη για μάθημα... Θα προτιμούσαμε μάλλον να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα ή να ξεκουραζόμαστε. Η σχολική χρονιά, όμως, δεν έχει τελειώσει, οπότε θα συνεχίσουμε τα διαδικτυακά μας μαθήματα μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το σχολείο μας...

Λύσεις χθεσινών ασκήσεων: Γλώσσα και Μαθηματικά

Γλώσσα

Χτες στο μάθημα Webex ολοκληρώσαμε το κεφάλαιο "Τα μάθατε τα νέα;". Αρχικά διαβάσαμε το ποίημα "Το φεγγαράκι χαρταετός" (σελ. 33, γ΄ τεύχος) και μετά συμπληρώσαμε τον πίνακα με τα ρήματα που τονίζονται στο -ώ, που βρίσκεται ακριβώς από κάτω στην ίδια σελίδα. Στη συνέχεια διαβάσαμε το κείμενο "Οι πεταλούδες βοηθούν" (σελ. 34, γ΄ τεύχος) και συμπληρώσαμε τον πίνακα με τις μετοχές στην ίδια σελίδα, αφού πρώτα διαβάσαμε τον κανόνα. Τέλος, κάναμε τις ασκήσεις 5 και 6 (σελ. 48, Λεπτό, β΄ τεύχος) και συμπληρώσαμε τον πίνακα αξιολόγησης στη σελ. 49. Παραθέτω εδώ τις λύσεις:

Ασκήσεις: 1. Ανάγνωση - Το φεγγαράκι χαρταετός, σελ. 33 (γ΄ τεύχος) και το κείμενο "Οι
                      πεταλούδες βοηθούν", σελ. 34.
                 2. Αντιγραφή - Την πρώτη στροφή του ποιήματος "Το φεγγαράκι χαρταετός" (Το φεγγαράκι
                                          χαρταετός...χαιρετά).
                 3. Να κάνετε τις ασκήσεις που θα βρείτε εδώ.
Για σήμερα δε θα έχουμε ασκήσεις στα Μαθηματικά, γιατί οι ασκήσεις στη Γλώσσα είναι πολλές.
Έχουμε όμως Αγγλικά από την κυρία Κατερίνα. Πατήστε εδώ για να δείτε τις ασκήσεις.
Μέχρι αργότερα που έχουμε μάθημα Webex σας χαιρετώ
Η δασκάλα σας
Ευαγγελία Νάκου