Πως φτιάχνουμε slime

Υλικά:

1 μπολ

1 κουτάλι

1-2 τμχ υγρή κόλλα (διάφανη-άσπρη)

χρώμα της επιλογής σας (τέμπερα)

1 κ/γ βόρακα

1 ποτήρι με ζεστό νερό

(αν θέλετε αφρό ξυρίσματος)

Εκτέλεση:

Στο μπολ βάζουμε την κόλλα και μετά 2 (μεγάλες) μπάλες αφρό ξυρίσματος και με το κουτάλι ανακατεύουμε καλά μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά. Στην συνέχεια προσθέτουμε το χρώμα και ανακατεύουμε καλά. Σε ένα ποτήρι προσθέτουμε το ζεστό νερό και 1 κ/γ βόρακα, τα ανακατεύουμε καλά μέχρι ο βόρακας να διαλυθεί και προσθέτουμε σταδιακά στο μίγμα μας. Μπράβο το slime σας είναι έτοιμο!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Η ζωή στις ερήμους

• Η ζωή στις ερήμους ….

Στις ερήμους συναντάμε μερικές περιοχές στις οποίες αντικρίζουμε νερό και βλάστηση !!! Όπως όλοι ξέρουμε στις ερήμους ( στις περισσότερες περιοχές τουλάχιστον ) δεν υπάρχει νερό !!! Αυτές οι περιοχές στις οποίες μπορούμε να αντικρίσουμε νερό και βλάστηση ονομάζονται ΟΑΣΕΙΣ. Σε αυτές τις περιοχές φυτρώνουν φυτά. Τα φυτά που υπάρχουν στην έρημο τραβάνε λιγότερο νερό από άλλα φυτά-λουλούδια που έχουμε εμείς στην πόλη μας !!! Είναι συνηθισμένα στο λίγο νερό, στην πολλή ζέστη και στο πολύ κρύο!!!

Εμείς γνωρίζαμε πως στην έρημο έχει μόνο ζέστη αλλά αυτό είναι τεράστια απάτη !!! Μπορεί το πρωί να έχει 70 ΒΑΘΜΟΥΣ αλλά το βράδυ φτάνει και τους -15 !!!! Εντάξει νομίζω πως η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή την θερμοκρασία που έχουμε εδώ !!! Πάλι καλά να λέμε !!! Επίσης θα σας αναφέρω ένα πολύ σημαντικό φυτό για τους Αιγύπτιους !!! Την χουρμαδιά !!! Η χουρμαδιά είναι ένα φυτό που οι ρίζες της έχουν 30 ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ!!! Επίσης παίρνουν τον κορμό της για να φτιάξουν σπίτια και τους καρπούς των φύλλων της για τροφή !!!

Σχολική εφημερίδα

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 3/2/2021

Γεια σας αγαπητά παιδιά !!! Ελπίζουμε να έχετε μία απίθανη μέρα !!! Αυτή είναι η πρώτη δημοσίευση της σχολικής εφημερίδας του ΣΤ’2 !!! Σε αυτήν την εφημερίδα λοιπόν θα μπορείτε να βρίσκετε διάφορες πληροφορίες που θα αφορούν εκδρομές, τον καιρό, αθλήματα, ανέκδοτα, αινίγματα, αποσπάσματα από παραμύθια και πολλά ακόμα !!! Επίσης θα ενημερώνεστε για κάθε νέο και θα μαθαίνετε πολλά μυστηριώδη αλλά και ενδιαφέροντα πράγματα από μαθήματα της έκτης τάξης !!! Ακριβώς αυτά που μαθαίνουμε εμείς δηλαδή !!! Ελπίζουμε να τα απολαύσετε και είμαστε σίγουροι πως θα περάσουμε πολύ όμορφα όλοι μαζί !!!

• ΚΑΙΡΟΣ

Αύριο θα έχουμε από 5 έως και 17 βαθμούς κελσίου ! Καλύτερα να φοράμε όλοι μπουφάν ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΙ !!!!

• ΝΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Αυτή η εποχή είναι δύσκολη.  Το ξέρουμε και το κατανοούμε αλλά πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να προστατεύσουμε τους συνανθρώπους μας !!  Πρέπει να νοιαζόμαστε και να προσέχουμε !!! Έτσι πολύ σύντομα θα βρεθούμε χωρίς μάσκες ανέμελοι ακριβώς όπως πριν !!! Σας εύχομαι καλή συνέχεια !!!

• ΑΙΝΙΓΜΑ

Το αίνιγμα της ημέρας είναι : Είναι δικό σου. Αλλά όλοι οι άλλοι το χρησιμοποιούν περισσότερο από σένα. Τι είναι;

Εύκολοι και γρήγοροι λουκουμάδες

• Μαγειρέματα

Εδώ θα ακολουθήσει μια πεντανόστιμη συνταγή ! Να την δοκιμάσετε κάποια φορά !!!

Συστατικά

• 300 γρ. γιαούρτι στραγγιστό, 10%
  • 30 γρ. γάλα, 3,5%
  • 80 γρ. ζάχαρη κρυσταλλική
  • 1 κ.γ. εκχύλισμα βανίλιας
  • 1 πρέζα αλάτι
  • ξύσμα λεμονιού, από 1 λεμόνι
  • 180 γρ. αλεύρι που φουσκώνει μόνο του
  • 1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
  • 1 λίτρο ηλιέλαιο, για το τηγάνισμα
  • 50 γρ. μέλι
  • 1 κ.γ. κανέλα

Μέθοδος Εκτέλεσης

• Βάζουμε σε ένα μπολ το γιαούρτι, το γάλα, τη ζάχαρη, το εκχύλισμα βανίλιας, το αλάτι, το ξύσμα λεμονιού, και ανακατεύουμε με ένα σύρμα μέχρι να διαλυθεί η ζάχαρη.
  • Προσθέτουμε το αλεύρι, το μπέικιν πάουντερ και ανακατεύουμε με το σύρμα μέχρι να ομογενοποιηθεί το μείγμα.
  • Καλύπτουμε το μπολ με μεμβράνη και το αφήνουμε στην άκρη για 30 λεπτά.
  • Τοποθετούμε μια κατσαρόλα με αρκετό ηλιέλαιο σε μέτρια προς δυνατή φωτιά. Ιδανικά θέλουμε το λάδι να φτάσει τους 170ο C. Το υπόλοιπο ηλιέλαιο το βάζουμε σε μια κούπα με ένα κουτάλι.
  • Παίρνουμε με τα χέρια μας λίγη από τη ζύμη και την πιέζουμε στην παλάμη μας. Το μείγμα που θα βγει ανάμεσα από τον αντίχειρα και τον δείκτη, το παίρνουμε με το κουτάλι. Με αυτόν τον τρόπο θα βοηθήσουμε τη ζύμη να γλιστρήσει στο λάδι.
  • Τηγανίζουμε σε δόσεις για 4-5 λεπτά μέχρι να πάρουν χρυσαφένιο χρώμα και ψηθούν καλά. Αφαιρούμε σε απορροφητικό χαρτί.
  • Πασπαλίζουμε με μέλι και κανέλα.
  • Σερβίρουμε.