ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ-ΕΡΕΥΝΑ

Ήρθε η ώρα να φτιάξετε κι εσείς μια έρευνα!

Ανοίξτε το βιβλίο της Γλώσσας στη σελίδα 73 και ξαναδιαβάστε την έρευνα για τα παιδικά ατυχήματα. Μπορείτε να πραγματοποιήσετε κι εσείς μια έρευνα με θέμα: “ Τα παιδικά ατυχήματα στο σχολείο” (σελ. 75), την οποία θα αναρτήσουμε σε όλες τις ψηφιακές τάξεις του σχολείου μας.

Σκεφτείτε και γράψτε μας τι ερώτηση θα μπορούσατε να κάνετε στους συμμαθητές σας για τα ατυχήματα στον χώρο του σχολείου στον τοίχο της κυψέλης μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Αγαπημένα μας παιδιά,

Αυτό είναι το εβδομαδιαίο πρόγραμμα ανάρτησης εργασιών της τάξης μας, καθώς και οι ώρες επικοινωνίας μαζί μας. Εννοείται, πως αν νιώσετε την ανάγκη να επικοινωνήσετε μαζί μας και κάποιες άλλες ώρες (μέσω του τοίχου της ψηφιακής μας τάξης ή  με ηλεκτρονικό μήνυμα)  είμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

κ. Σταυρούλα – κ. Παναγιώτης

ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΩΝΥΜΙΕΣ

Για να πραγματοποιήσετε σωστά την παρακάτω εργασία θα πρέπει να μελετήσετε πρώτα  πολύ καλά, από το βιβλίο της Γραμματικής μας, τις Αντωνυμίες, στις σελ. 112-121.

Όταν νιώσετε έτοιμοι,  κάντε κλικ στην εικόνα και ξεκινήστε.

Τα κράτη της Ευρώπης

Για τη δραστηριότητα που ακολουθεί θα πρέπει να ανοίξετε το βιβλίο της Γεωγραφίας καθώς επίσης και τον παγκόσμιο άτλαντα. Μελετήστε καλά τον πολιτικό χάρτη της Ευρώπης εντοπίστε τα κράτη της και όταν θα είστε πολύ καλά προετοιμασμένοι ξεκινήστε κάνοντας κλικ στην εικόνα:

Την εργασία μπορείτε να την κατεβάσετε και να την κάνετε και σε χαρτί κάνοντας κλικ στο εικονίδιο: