ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ

Ελάτε για μια  εικονική περιήγηση στο μουσείο Μπενάκη Ελληνικού Πολιτισμού.Στον τρίτο  όροφο θα βρείτε ενδιαφέροντα θέματα  από την ελληνική επανάσταση...

Μουσείο Μπενάκη Ελληνικού Πολιτισμού

Επισκεφτείτε το  Μουσείο Γουλανδρή, περιηγηθείτε σε μια αίθουσα και γράψτε μας τις εντυπώσεις σας και τι σας άρεσε περισσότερο.

Μουσείο Γουλανδρή

Και τρεις τρισδιάστατες περιηγήσεις σε επίκαιρα μέρη:

1.Εικονική περιήγηση στον Γολγοθά:

2.Εικονική περιήγηση στον Πανάγιο Τάφο:

3.Εικονική περιήγηση στον Ναό της Αναστάσεως:

ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΑΥΓΑ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ

Χρόνος Εκτέλεσης
30 λεπτά

Συστατικά

• αυγά (όσα θέλουμε)
  • βαφή αυγών
  • φύλλα

Μέθοδος Εκτέλεσης

• Βράζουμε τα αυγά σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της βαφής αυγών.
  • Τα αφήνουμε να κρυώσουν και μετά με προσοχή ακουμπάμε πάνω τους ένα φύλλο, ένα λουλούδι κλπ. Πολύ προσεκτικά τυλίγουμε το κάθε αυγό με το καλσόν και σφίγγουμε καλά ώστε να κολλήσει καλά πάνω στο αυγό το φύλλο γιατί αλλιώς περνάει από κάτω το χρώμα και δε θα βγουν ωραία.
  • Βάζουμε σε μια πλατιά κατσαρόλα κρύο νερό, το χρώμα, το ξίδι και σε μια στρώση τα αυγά μας.
  • Ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή για το βάψιμο.
  • Ξεπλένουμε ελαφρά και γυαλίζουμε με λίγο λάδι πάνω σε ένα πανάκι!

ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ- ΕΡΕΥΝΑ ΣΤ ΤΑΞΗΣ

Στα πλαίσια της 10ης ενότητας του βιβλίου της γλώσσας, εμείς τα παιδιά της ΣΤ τάξης αποφασίσαμε να κάνουμε μια έρευνα με θέμα "Τα παιδικά ατυχήματα" ανάμεσα σε όλους τους μαθητές τους σχολείου μας. Διατυπώσαμε τα πιο σημαντικά ερωτήματα, που θα είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και καταλήξαμε στο παρακάτω ερωτηματολόγιο. Παρακαλούμε  ο καθένας σας να το συμπληρώσει μόνο μία φορά.

Κάντε κλικ στην εικόνα για να το συμπληρώσετε κι εσείς

ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΡΑΤΩΝ ΕΥΡΩΠΗΣ

Πόσο καλά γνωρίζετε τις σημαίες των κρατών της Ευρώπης; Ευκαιρία να το διαπιστώσετε με την παρακάτω δραστηριότητα. Οπλιστείτε λοιπόν με υπομονή και επιμονή και ξεκινήστε κάνοντας κλικ στην εικόνα: