Κοραλλιογενής ύφαλος

Στο πλαίσιο των δράσεων για την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης μας, χωρισμένοι/ες σε ομάδες πραγματοποίησαν δραστηριότητες σχετικές με το βιβλίο ¨Κοραλλιογενής ύφαλος".

1η ομάδα: Αβραάμ, Μιχαήλ, Σεβαστή

Με τη χρήση της εφαρμογής learningΑpps οι μαθητές και η μαθήτρια δημιούργησαν ηλεκτρονικό σταυρόλεξο, το οποίο μπορείτε να δείτε παρακάτω.

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ

2η ομάδα: Βασίλης, Κωνσταντίνος, Μαρία, Μαρίνα

Οι μαθητές/τριες αυτής της ομάδας σχεδίασαν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι "Κυνήγι θησαυρού". Ζωγράφισαν τον χάρτη και έγραψαν τις ερωτήσεις.

3η ομάδα: Γιώργος, Δέσποινα, Οδυσσέας, Χρυσή

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αυτής της ομάδας έγραψαν την περίληψη του συγκεκριμένου βιβλίου.

4η ομάδα: Ειρήνη,  Νικολέτα, Σάββας

Οι μαθήτριες και ο μαθητής της ομάδας ετοίμασαν ερωτήσεις για να πάρουν μια συνέντευξη από τη συγγραφέα του βιβλίου, Τζένη Κουτσοδημητροπούλου.

Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή τεχνητής νοημοσύνης, την character.ai,  πήραν μια εικονική συνέντευξη από τη συγγραφέα.

5η ομάδα: Αγγελική Δ., Αγγελική Κ., Κωνσταντής

Οι μαθήτριες και ο μαθητής της ομάδας ζωγράφισαν το δικό τους εξώφυλλο για το βιβλίο.