Στις διακοπές των Χριστουγέννων

Οι διακοπές είναι ωραίες αλλά κυρίως τον Χριστουγέννων και του καλοκαιριού.

Ξεκουράζεσαι, παίζεις όση ώρα θέλεις, βγαίνεις βόλτες και δεν κάνεις μάθημα. Όμως τι συνέβη το 2020, θα μας το εξηγήσει με περισσότερα λόγια η Μαριάννα που τα έχει ζήσει. Καθήστε αναπαυτικά και πάρτε ένα σνακ γιατί εμείς ξεκινάμε.

Γεια σας με λένε Μαριάννα, είμαι 9 χρονών και ζω στην Ελλάδα συγκεκριμένα στην Αθήνα. Το 2020 ήρθε ένας θανατηφόρος ιός που τον λένε (Κορονοϊό ή COVID 19). Έχουν πεθάνει από όλoν τον κόσμο εκατομμύρια άνθρωποι. Ήρθε από την Κίνα.

Μερικές φορές λέω ότι είμαι λίγο άτυχη που το έζησα αυτό. Μου λείπει η παλιά μου καθημερινότητα. Τώρα πια πρέπει να ακολουθούμε τους εξής κανόνες.

1 Να φοράμε μάσκα παντού εκτός από το σπίτι μας.

2 Να πλένουμε τα χέρια μας πολύ καλά.

3 Να κρατάμε αποστάσεις.

4 Να αποφεύγουμε τους συνωστισμούς.

5 Να μην κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις.

Και για αυτόν τον λόγο τα Χριστούγεννα δεν θα έρθει ο νονός μου, η θεία μου και ο ξάδερφός μου. Α! Ξέχασα να πω ότι το σχολείο, τα Αγγλικά και η Ρυθμική μου την κάνω μέσο διαδικτύου. Μου λείπουν οι συμμαθητές και η κυρία μου μου λείπουν οι στιγμές μαζί τους.

Θα έρθει ο καιρός που θα πάρουμε πίσω την καθημερινότητα μας.

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ

ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ

Festeggia i "Nickmas" con oltre 100 ore di programmazione e 21 anteprime! - Cartoni Online

3 σχόλια για “Στις διακοπές των Χριστουγέννων