Δημιουργίες μαθητών της Στ Δημ. του Δ.Σ. Ν.Ποτίδαιας

Ευχαριστώ πολύ την αξιολογότατη συνάδελφο Ιωάννα Βρέντζου για την πρόσκληση να συμμετέχουμε στην ψηφιακή βιβλιοθήκη που δημιούργησε με μεράκι και κόπο!

Φέτος με τους μαθητές της Έκτης Δημοτικού του Δημοτικού Σχολείου Ν. Ποτίδαιας Χαλκιδικής πραγματοποιήσαμε αυτή τη χρονιά παρά τις πολλές αντιξοότητες της δύο διαδικτυακές δημιουργίες:

Το διαδραστικό βιβλίο  που δημιουργήσαμε με τα Mythical Creatures (μυθικά πλάσματα).
Τα παιδιά έγραψαν το κείμενο, φιλοτέχνησαν και 'δάνεισαν' τη φωνή τους στα πλάσματα:
Επίσης το Famous Talking Portraits Museum (Μουσείο Διάσημων Ομιλούντων Πορτραίτων):  Τα παιδιά απέδωσαν στα αγγλικά το κείμενα και 'έγιναν΄τα διάσημα πορτραίτα της γκαλερί μας.
Αυτό το Μουσείο έγινε με δύο ψηφιακά εργαλεία:
Με Google Slides:
Και με το emaze:
Μπορείτε να περιπλανηθείτε σε όποιο από τα δύο θέλετε και να θαυμάσετε τη δουλειά των παιδιών μας!
Καλό καλοκαίρι και καλή αντάμωση τον Σεπτέμβριο!