Η διακυβέρνηση του κράτους από τον Καποδίστρια

Γ΄. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

1. Η διακυβέρνηση του κράτους από τον Καποδίστρια

(σχολικό βιβλίο σελ. 47-48)

• Ο Ιωάννης Καποδίστριας έγινε κυβερνήτης της Ελλάδας σύμφωνα με το ψήφισμα της Γ΄ εθνοσυνέλευσης στην Τροιζήνα.
  • Έφτασε στο Ναύπλιο το 1828.
  • Την περίοδο εκείνη η Στερεά Ελλάδα ανήκε στον Κιουταχή και η Πελοπόννησος στον Ιμπραήμ.
  • Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών ανέλαβε την εκτελεστική και τη νομοθετική εξουσία με τη βοήθεια του «Πανελληνίου», που ήταν ένα γνωμοδοτικό όργανο με 27 μέλη.
  • Ξεκίνησε άμεσα να ενεργεί για την ανόρθωση της οικονομίας και για τη συγκρότηση της παιδείας.
  • Η δανειοληπτική ικανότητα της Ελλάδας ήταν μειωμένη.
  • Ίδρυσε Τράπεζα για να κόψει  νόμισμα (τον φοίνικα).
  • Ίδρυσε πολλά σχολεία.
  • Ασχολήθηκε ιδιαίτερα με τη δικαιοσύνη και ίδρυσε δικαστήρια, τα Ειρηνοδικεία στις κωμοπόλεις και τα Πρωτοδικεία στις έδρες των νομών.
  • Λόγω των συνθηκών χρειαζόταν τακτικός στρατός που θα μπορούσε να προστατεύει το νεοσύστατο κράτος. Έτσι ίδρυσε τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων από την οποία προέρχονταν τα νέα ηγετικά στελέχη του στρατού.
  • Με τις εύστοχες διπλωματικές του κινήσεις κατάφερε να πετύχει ευνοϊκές ρυθμίσεις για το έθνος σχετικά με τον βαθμό ανεξαρτησίας του και τα σύνορα.
  • Καθώς ο τρόπος που διοικούσε χαρακτηριζόταν από αυταρχισμό και συγκεντρωτισμό, οι φιλελεύθεροι και όσοι δεν μπορούσαν να απολαύσουν τα αγαθά της εξουσίας αντέδρασαν. Η αντιπολίτευση, υποκινούμενη από τις Μεγάλες Δυνάμεις, έκανε πιο δύσκολη την κατάσταση οδηγώντας σε στάσεις με αποτέλεσμα στις 27 Σεπτεμβρίου 1831 να δολοφονηθεί ο Καποδίστριας.

Δραστηριότητα

Τι έκανε ο Καποδίστριας ως κυβερνήτης του νεοσύστατου κράτους;